אישורי בניה

עדיף לבנות נכון! מאשר לבנות פעמיים!

אם תביטו כעת דרך החלון, סביר להניח שתוכלו לראות לא מעט מבנים ומתקנים המקיפים אתכם מכל עבר. את זה אתם בטח יודעים, אבל מה שאתם אולי לא יודעים הוא, שכל אחד מהמבנים והמתקנים האלה נבנה בכפוף לכך שהוענקו לו אישורי בניה מתאימים, הנקראים גם היתרי בניה. מהם היתרי בניה? מתי הם נדרשים? באיזה שלב צריך לבקש אותם ולמי פונים בכדי לקבל אישור לביצוע עבודות בניה? כל התשובות לכל השאלות, בשורות הבאות.

מהם אישורי בניה ומתי הם נדרשים?

תחום הבניה בישראל הוא תחום שנמצא בפיקוח צמוד וקפדני של הרשויות השלטוניות, בעיקר בדמותן של הוועדות המקומיות לתכנון ובנייה. העניין הוא שעל מנת להבטיח סדר וארגון במרחב הציבורי, יש צורך להבטיח שלא כל אחד יוכל לעשות ככל העולה על רוחו. מצד אחד, רבים חושבים שהפרוצדורה של הוצאת אישור בניה היא פרוצדורה דרקונית שלא באמת צריך אותה, מצד שני אף אחד לא היה רוצה לחיות בסביבה בה כל אחד יכול לבנות מה שהוא רוצה, באיזו צורה וגודל שהוא רוצה, היכן שהוא רוצה ולאיזה שימוש שהוא רוצה, גם מתחת לאף שלנו. זהו למעשה הרציונל שיושב מאחורי הצורך בהוצאת אישורי בניה כאשר מעוניינים לבצע בניה חדשה או שינויים בבניה קיימת – להבטיח שהכל נעשה בצורה מסודרת ומאורגנת שאינה פוגעת באופי של הסביבה ובאיכות החיים של האחר.

אישורי בניה

הצורך בהוצאת אישורי בניה קיים במספר מקרים הכוללים: בניה חדשה מכל סוג ובכל היקף, שינויים חיצוניים או שינויים שנראים כלפי חוץ במבנים קיימים, שינויים ברכיבים הנדסיים בחללים פנימיים (כדוגמת עמודי או קירות תמך), חריגה מתחומי מגרש שהוקצה לבעל הזכויות ושינוי אופי השימוש במבנה (למשל המרת דירת מגורים לגן ילדים או משרד). בכל אחד מן המקרים הללו, יש צורך לקבל היתר בניה ואת הרציונל לכך כבר הסברנו בפיסקה הקודמת.

באיזה שלב יש להגיש בקשה לקבלת אישור בניה?

אישורי בניה הם אישורים הניתנים על ידי גורמים מקצועיים ברשויות המקומיות, גורמים הנקראים וועדות מקומיות לתכנון ובניה. בכל בקשה שמוגשת לוועדה, על הוועדה לדון בתוכן הבקשה ולבחון האם הבקשה עולה בקנה אחד עם ההוראות והמגבלות המוגדרות בתכנית בניין עיר החלה על האזור וכמובן האם הבקשה עולה בקנה אחד עם החוקים והתקנות הרלוונטיים. על מנת לבדוק זאת, על הוועדה לקבל תמונה מלאה על כלל השינויים ו/או הפעולות שמעוניין מבקש האישור לבצע. על כן, השלב של הגשת בקשה לקבלת היתר בניה מגיע בדרך כלל בתווך שבין שלב התכנון ובין שלב הביצוע.

תחילה עליכם להבין בדיוק מהן הפעולות שאותן אתם מעוניינים לבצע. בהמשך לכך, עליכם להוריד את הכל על הכתב באמצעות אדריכל שיבנה תכנית בנייה או שיפוץ ולבסוף עליכם למלא טופס בקשת היתר בניה ובו עליכם לפרט את כלל הפעולות שעבורן מבוקש ההיתר. במידה ואתם זקוקים למידע נוסף לפני שאתם מגישים את הבקשה, תוכלו להגיש לוועדה המקומית לתכנון ובנייה ברשות המקומית שבתחומה נמצא השטח או המבנה הנדון, בקשה למידע. בתגובה, תוכלו לקבל את כל הפרטים על הקרקע או המבנה הנדון, ובכלל זה גוש וחלקה, בעלי זכויות בנכס, בעלי זכויות מושפעים וכן הלאה.

ככלל, עד לקבלת ההיתר המבוקש לא רצוי להתחיל בשלב הביצוע, קרי בשלב של ביצוע פעולות הבניה בפועל. יחד עם זאת, ישנם מקרים בהם אתם יכולים לקבל הסכמה עקרונית או סוגים מסוימים של פעולות בניה שנהנות מפטור על פי חוק התכנון והבניה ועל פי חוקי העזר העירוניים ברשות המקומית בה נמצא השטח או המבנה. את כל זה יהיה עליכם לברר, ורצוי בסיוע איש מקצוע המתמחה בתחום של אישורי בניה, ורק לאחר מכן לקבל החלטה על העיתוי המדויק בו אתם מתחילים בשלב הביצוע.

למי פונים ואיך?

כאמור, הנושא של אישורי בניה הוא נושא הנמצא בסמכותה של הוועדה המקומית לתכנון ובניה בכל רשות מקומית. בהתאם לכך, אם אתם זקוקים לאישור כזה, עליכם לפנות לוועדה הרלוונטית ברשות שבתחומיה ממוקם השטח שבו אתם רוצים לבנות או המבנה שבו אתם רוצים לבצע שינויים. הפנייה צריכה להתבצע באמצעות טופס ייעודי שאותו תוכלו למצוא באתר האינטרנט של הרשות או במשרדי הוועדה בבניין העירייה/ מועצה. את הטופס יש למלא בצורה מוקפדת תוך מתן מידע מלא על פי כל דרישות הוועדה. כמו כן, יהיה עליכם לצרף שורה של מסמכים ואישורים לרבות מפה ותשריט של המבנה, רשימה של בעלי הזכויות וחתימה שלהם על כך שהם מודעים לכך שהגשתם בקשה להיתר ועוד כהנה וכהנה מסמכים שיהיה עליכם להשיג מגורמים מקצועיים שונים. רק לאחר שהוועדה תוודא כי הבקשה שלכם מולאה בצורה תקינה, היא תוכל להעביר את הבקשה לדיון לפני קבלת החלטה.

סיוע של גורם מקצועי

אחרי כל מה שאמרנו עד כה, די ברור מדוע את כל התהליך של הגשת בקשה לקבלת אישורי בניה, אתם רוצים לעבור בסיוע וליווי של גורם מקצועי. סיוע כזה יכול להבטיח לכם שלא תהיינה טעויות שיעכבו את התהליך, שלא תעשו טעויות שיכולות להיות כרוכות בהוצאות מיותרות ושאתם אוחזים את מרבית הסיכויים לכך שאכן תקבלו את ההיתר המבוקש. את הזמן שלכם כדאי להקדיש דווקא לנושא התכנון של המבנה, לגיוס אנשי מקצוע שיבצעו את הפרויקט ולניהול הפרויקט בכלל. כל הנושא של קבלת אישורי בניה הוא נושא בירוקרטי שאותו אתם רוצים להשאיר לידיים מקצועיות שיטפלו בו עבורכם.

זה נכון ששירות כזה עולה כסף, אבל החיסכון שהוא יכול להעניק לכם גם במונחי זמן, גם במונחים של עוגמת נפש וגם במונחי כסף הוא בוודאות גבוה יותר מכל מחיר שתצטרכו לשלם עבור השירות.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב:
073-3748080

צרו קשר ונחזור תוך פחות מ-24 שעות

Picture of המרכז לאדריכלות
המרכז לאדריכלות

המרכז לאדריכלות מתמחה בליווי תהליכים רגולטוריים בענף הבנייה ובכלל זה הוצאת היתר בנייה לווילות ובתים פרטיים, הוצאת היתרי בנייה לתוספות בנייה, הסדרה של חריגות בנייה בדיעבד ולמעשה ניהול כלל ההתקשרות מול הרשויות המקומיות וועדות התכנון והבנייה בכל הקשור להיתרי בנייה.

המרכז לאדריכלות פועל בישראל מזה 10 שנים, במהלכן פיתח המרכז מתודולוגיות עבודה מסודרות מול עשרות רשויות מקומיות בכל רחבי הארץ, ובהן העיריות הגדולות בישראל. למרכז צוות של מומחים המלווים את הלקוח משלב הייעוץ הראשוני, דרך שלב גיבוש הבקשה, הגשת הבקשה וניהול ההתקשרות מול הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ברשות המקומית הרלוונטית וכלה בהגשת ערר על החלטות דחייה מצד הוועדה – כל מה שאתם צריכים בכדי להבטיח שבסופו של דבר יהיה בידיכם היתר הבנייה הנדרש לכם.

מאמרים שאולי יכולים אולי לעניין אותך
חשיבותו של מהנדס בהרחבת הבית

מתכננים לבנות בית חדש? אולי לבצע הרחבה? ישראלים רבים בוחרים להרחיב את שטח המחייה שלהם באמצעות פתיחת מרפסת חדשה או הרחבה של חדר, כדי לשפר

תפקידו של קונסטרוקטור

תפקידו של קונסטרוקטור הקונסטרוקטור הוא מקצוע שאחראי על לקיחת חומרי גלם כמו חול, מים וסלע והפיכתם למבנים. בעתיד, בוטים של AI כמו הקונסטרוקטור ישמשו כדי

השכרת מחפרון ללא מפעיל

בובקט היא המכונה האוטונומית הפופולרית והנפוצה ביותר בייעור. הוא שימש במגוון רחב של פעולות ומשימות יער כגון פינוי שבילים, כריתת מברשות, קצירת עצים ופעולות כריתת

התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!