חוק חריגות בניה

מתכננים לבנות תוספת לבית? לשנות את התוכניות המקוריות של הבניה? חושבים לפתוח חלון בקיר? רגע לפני שנתחיל במלאכה ונכניס את אנשי המקצוע ישנו חוק חשוב שעלינו להכיר: חוק חריגות בניה. כל בניה אשר התבצעה בלי שהתקבל אישור מקדים לבצע אותה תיחשב כחריגה. על פי החוק, חריגה נתפסת כעבירה פלילית ויכולה להוביל להעמדה לדין.

מהן חריגות בניה

לאחר ההסבר הקצר כדאי שנדע כי חריגות בניה הן קצת יותר מורכבות ממשפט אחד. כל כך מורכבות שחלקנו מבצעים אותן בלי לדעת שעשינו דבר בניגוד לחוק. עלינו לדעת כי חריגה יכולה להיות קשורה בגובה של המבנה, בשטח הבניה, סטייה מהתוכנית, תזוזה במיקום החניה ועוד.

כפי שציינו, לא פעם אנשים מבצעים חריגה בלי לדעת על כך. לעתים הקבלן מזיז במעט את הקיר בניגוד לתוכניות ולעתים פתח החלון גדול יותר בפועל. מקרים אלו לרוב לא יגיעו להעמדה לדין בעיקר כי אין בהם כוונה תחילה ואנחנו לא מרוויחים מהם דבר מה. לעומת כל המקרים הללו ישנם מצבים מכוונים של הוספת חדר, סגירת מרפסת ופעולות נוספות שייחשבו כחריגה, אך יכולים לקבל אישור מקדים.

אישור חריגות בניה

חוק חריגות בניה עוסק במספר נקודות. הוא עונה על השאלה מהי חריגה ונותן מענה לאלו מאיתנו שרוצים לקבל אישור לחריגה. הדרך הפשוטה ביותר לעשות שינוי בבית: להוסיף חדר, לסגור מרפסת, לבנות פרגולה גדולה, לפתוח חלון נוסף ועוד שלל פעולות, היא לפנות לרשות ולבקש היתר לבצע את הפעולה.

המטרה של הרשות היא לעזור לנו לבצע את הפעולות השונות במינימום הפרעה. לכן בעת הגשת בקשה להיתר עלינו להגיש מסמכים שונים ובהם תוכניות שינוי עם חתימה של גורם הנדסי. כמו כן להוכיח כי השינוי לא הולך להשפיע על שכנינו ובמידת הצורך לקבל את הסכמתם בכתב בטרם נתחיל לבצע שינויים.

שני מסלולים לקבלת היתר

הדרך הפשוטה ביותר להימנע מאי נעימות שיכולה להוביל לבקשה להריסת המבנה, קנסות והעמדה לדין, עלינו להגיש בקשה לקבלת היתר לחריגת בניה. במקרה ואנו מבצעים זאת לפני תחילת העבודה נוכל לגשת לאחד משני המסלולים.

המסלול הארוך

מסלול זה אורך עד 90 יום ובסיומו הוועדה תקבע האם נוכל או לא נוכל לבצע את השינויים שאנו מבקשים לעשות. לרוב הוא יתאים עבור שינויים אשר יש להם השפעה על הסביבה או שיש בהם מורכבות מבחינה הנדסית.

המסלול הקצר

מסלול זה אורך עד 45 יום והוועדה תיתן מענה מהיר ופעמים רבות גם אישור מתאים לביצוע הפרויקט. מסלול זה מתאים עבור פרויקטים קטנים או כאלו שלא משפיעים או מפריעים לסביבה (לכן הדיון יהיה פשוט יותר).

בקשת היתר לאחר ביצוע החריגה

עוד אפשרות שעומדת לרשותנו היא הגשת בקשה להיתר חריגה בדיעבד. זו אינה האפשרות המומלצת ועלינו להביא בחשבון שאם לא נקבל את האישור יהיה עלינו לפרק את המבנה, מה שיגרום להוצאות נוספות ולכך שנשאר בלי השינוי לו ייחלנו.

במידה וכבר ביצענו שינוי, עלינו לדעת כי יש באפשרותנו לפנות לוועדה ולבקש לקבל היתר. במידה ויינתן לנו האישור המיוחל הוא יוכל להיות זמני או קבוע. גם כאן יהיה עלינו להציג תוכניות הנדסיות ואין זה מספיק להגיש רק צילום או ליידע את הוועדה במה שנעשה.

להכיר את חוק חריגות בניה

אנחנו יכולים לנסות ללמוד את חוק חריגות הבניה או לפנות לחברה מקצועית אשר עוסקת בתחום. חברת הבלוק היתרי בניה תוכל לסייע לנו בכל הנוגע לחריגות וקבלת היתרים מהרשות המקומית בה נמצא המבנה.

היתר בניה בתנאים
בלוג
blockmag_admin

עלות אדריכל לתוספת בניה

ההחלטה להוסיף שטח בנוי לבית הנוכחי שלנו דורשת בדיקת היתכנות ותכנון מקצועי. האדריכל שיעמוד לרשותנו צריך להכיר היטב את הפן ההנדסי וגם את היכולות מבחינת

חריגות בניה בבית משותף

חריגות בניה מהוות למעשה עבירה פלילית. אמנם בישראל קורה שנעשות חריגות שכאלה ולעתים אפילו ללא ידיעתנו, אך כאן ננסה ללמוד לעומק על הנושא, להבין מה

אישור חריגות בנייה

תהליך בנייה יכול להיות אחד המרגשים בחיינו. החל מהשלב הראשון של התכנון ויצירת החלום עם האדריכל ועד לבחירת הדלתות וצבעי הקיר, מדובר בבניית החיים העתידיים

כל מה שחשוב לדעת על היתר לפרגולה

בניית פרגולה מהווה פתרון יעיל ליצירת שטח נוסף למגורים. תחת הפרגולה אפשר לשבת בנינוחות, לארח ולאחסן חפצים. כיוון שישראל היא מדינה שופעת שמש, הרצון להפוך

היתר לפרגולה כל מה שחשוב לדעת על

פרגולה היא מבנה היוצר הצללה. היא אינה סגורה מכל צדדיה, אך יוצרת מקום מוצל ונעים לישיבה. בישראל, אשר נהנית מימים חמימים וחמים רבים, אפשר לנצל

חוק חריגות בניה

מתכננים לבנות תוספת לבית? לשנות את התוכניות המקוריות של הבניה? חושבים לפתוח חלון בקיר? רגע לפני שנתחיל במלאכה ונכניס את אנשי המקצוע ישנו חוק חשוב