היתר בניה לתמא 38

עדיף לבנות נכון! מאשר לבנות פעמיים!

תמא 38 היא תכנית מתאר ארצית אשר ממשלת ישראל יזמה. המטרה של התוכנית המדוברת היא לחזק מבנים ישנים מפני רעידות אדמה. מדובר על תוכנית חשובה וחיונית לצורך הבטחת הבטיחות ואריכות הימים של כל מבני מגורים אשר נבנה לפני יישום תקני הבנייה המודרנית ולכן הוא גם עלול לסכן את דייריו.

במסגרת תמא 38, יזמים יקבלו תמריצים שונים מהמדינה בכדי לבצע את הפרויקט, כך לדוגמא: המדינה תציע לכם להוסיף קומות נוספות בפרויקט לצורך מכירתם או להוסיף יחידות דיור חדשות. המטרה היא שהיזם יבצע את עבודות השיפוץ והחיזוק הרלוונטיים למבנה, יקבל את ההטבות עבורו וכך גם המבנה יהיה בטוח וגם הוא ירוויח מזה.

תמא 38 היא אמנם תוכנית חשובה וחיונית בהיבט הבטיחותי, אבל היא בעלת חשיבות גם להיבט של חידוש אזורים עירוניים ישנים שמטבע הדברים נראים פחות טוב וכן מטרתה היא להעלות את ערך הנדלן ולשפר את תנאי החיים של דיירי המבנים הללו. ניתן לומר כי יזמים שלוקחים חלק בתוכניות הללו גם תורמים לפיתוח העירוני והחוסן של הערים בישראל וגם מגינים על אוכלוסייה שמתגוררת  במבנים הללו מפני סכנות ואיומים פוטנציאלים.

היתר בניה לתמא 38

מה חשוב לדעת על היתר בניה לתמא 38?

כאשר אתם עושים הוצאת היתר בניה לפועל תמא 38, יש צורך לקבל היתר בניה. קבלת היתר בניה לתמא 38 תתחיל בבדיקה מקיפה של המבנה וההתאמה שלו לתהליך החיזוק והשיפוץ. אנשי המקצוע הנדרשים עבור שלב זה הם אדריכל וכן מהנדס המנוסים בפרויקטים הללו, ויכולים להעריך בצורה מקצועית בהתאם לכל הנתונים השונים האם הבניין עומד בקריטריונים אשר נקבעו בתקנות של תמ"א 38 מבחינת הגיל והמצב שלו וכן, האם הוא אכן יעמוד ביישום הפרויקט בו.

לאחר ההערכה המדוברת אשר תתבצע על ידי אנשי המקצוע שהוזכרו לעיל, יורכב צוות של אנשי מקצוע שכולל מנהל פרויקט, אדריכל ויועץ משפטי, אשר ילוו את הפרויקט בכל שלביו. הצוות המדובר יהיה אחראי ליצירת תוכנית מפורטת שתתייחס לכל הדרישות הקונסטרוקטיביות אשר נוגעות לפרויקט וכן לצרכים ולדרישות של דיירי הבניין.

בשלב הסופי יהיה צורך להגיש בקשה רשמית להיתר בניה, כאשר יש לצרף אליה את כל המסמכים הנדרשים על ידי הרשות המקומית. השלב המדובר מהווה את המעבר משלב התכנון הראשוני, לשלב הביצוע בפועל של התוכנית. כמובן שיש להגיש את הבקשה בצורה מסודרת וחשוב שהיא תכיל את כל המסמכים הרלוונטיים בכדי שהאישור יתקבל כמה שיותר מהר.

איזה מסמכים צריך עבור קבלת היתר לתמא 38?

קבלת היתר לתמ"א 38 דורשת כאמור הגשת מסמכים שונים, כאשר כל המסמכים הללו מקיפים ומטרתם היא להבטיח כי כל ההיבטים של הפרויקט עומדים בתקנים של הבטיחות וחוקי הבנייה.

יש צורך להביא תוכנית אדריכלית מפורטת שמציגה את המצב של הבניין הנוכחי וגם את השינויים שמוצעים לביצוע בו לרבות תוספות בנייה שונות וכל חיזוק מבני. את התוכנית חייב להכין אדריכל רשום אשר מכיר היטב ובקיא בכל תקנות ודרישות תמא 38.

שנית, יש להגיש חוות דעת של קונסטרוקטור, אשר תבחן את מצבו הנוכחי של הבניין ותפרט את כלל החיזוקים הנדרשים עבורו בכדי שיעמוד בכל תקני הבטיחות הרלוונטים. המסמך יהווה גיבוי מדעי וטכני לכל השינויים המוצעים לביצוע בבניין.

מעבר לכך, יידרשו גם מסמכים משפטיים שיכללו את נסחי רישום הנכס, הסכמים בין בעלי הדירות וכל היתר או אישור קודמים שהבניין קיבל. הניירת המשפטית המדוברת היא חשובה והיא מבטיחה למעשה שכל הגורמים המעורבים מודעים למעמד המשפטי הברור של הפרויקט.

הרשות המקומית יכולה ורשאית לדרוש מסמכים נוספים כגון: סקר השפעה של מימוש התוכנית על הסביבה, טפסי הסכמה קהילתיים בהתאם להיקף של הפרויקט ולהשפעה שלו ועוד. כל המסמכים הללו יהיו רלוונטיים בכדי שהרשות תתייחס להשלכות הרחובות יותר של הפרויקט, כאשר המטרה היא להבטיח שהוא תואם את כל הסטנדרטיים הקהילתיים ואת כל התקנות של איכות הסביבה. איסוף והגשה של תיעוד נכון של כל המסמכים מהווה צעד חשוב ביותר בתהליך קבלת היתר בניה לתמא 3 ולכן, אין להקל בו ראש.

כיצד תייעלו ותקצרו את תהליך קבלת היתר בניה לתמא 38?

קבלת היתר בניה לתמא 38 כרוך בהליך בירוקרטי סבוך ומורכב ולכן, בכדי להפוך את התהליך הזה ליעיל יותר, כדאי לעשות כמה דברים:

ראשית כל, חשוב מאוד להבטיח שכל התיעוד והמסמכים הרלוונטיים מאורגנים ומוכנים. כלומר, בין אם מדובר על תוכניות אדריכליות ובין אם מדובר על מסמכים משפטיים רלוונטיים, עליכם לוודא כי כולם תקינים, קבילים ועומדים בכל הדרישות הספציפיות של הרשות המקומית. מסמכים שגויים או חסרים עלולים לעכב את קבלת היתר הבניה לפרויקט.

חשוב מאוד שיהיה תקשורת עם מחלקת התכנון והבנייה של הרשות המקומית בצורה שוטפת, על מנת לקבל מענה לכל שאלה, בעיה או חשש שעלולים להתעורר בתהליך. תקשורת יכולה גם לספק תובנות חשובות לגבי דרישות נוספות או שינויים שונים שיכולים להשפיע על הגשת הבקשה.

כמובן שכדאי מאוד לבחור מראש באנשי מקצוע מנוסים בתחום פרויקטים אלה ובאופן ספציפי בקבלת היתרי בניה לתמא 38. בין אם מדובר על אדריכל מנוסה ומקצועי בתחום, מנהל פרויקטים, עורך דין ועוד. כל איש מקצוע שעסק לא מעט בתחום של הגשת בקשות להיתרי בניה לתוכניות אלו, יכול לסייע לכם לנווט בנבכי הבירוקרטיה הנדרשת לצורך קבלת היתר בניה לתוכנית בצורה קלה יותר, מהירה ויעילה.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב:
073-3748080

צרו קשר ונחזור תוך פחות מ-24 שעות

Picture of המרכז לאדריכלות
המרכז לאדריכלות

המרכז לאדריכלות מתמחה בליווי תהליכים רגולטוריים בענף הבנייה ובכלל זה הוצאת היתר בנייה לווילות ובתים פרטיים, הוצאת היתרי בנייה לתוספות בנייה, הסדרה של חריגות בנייה בדיעבד ולמעשה ניהול כלל ההתקשרות מול הרשויות המקומיות וועדות התכנון והבנייה בכל הקשור להיתרי בנייה.

המרכז לאדריכלות פועל בישראל מזה 10 שנים, במהלכן פיתח המרכז מתודולוגיות עבודה מסודרות מול עשרות רשויות מקומיות בכל רחבי הארץ, ובהן העיריות הגדולות בישראל. למרכז צוות של מומחים המלווים את הלקוח משלב הייעוץ הראשוני, דרך שלב גיבוש הבקשה, הגשת הבקשה וניהול ההתקשרות מול הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ברשות המקומית הרלוונטית וכלה בהגשת ערר על החלטות דחייה מצד הוועדה – כל מה שאתם צריכים בכדי להבטיח שבסופו של דבר יהיה בידיכם היתר הבנייה הנדרש לכם.

מאמרים שאולי יכולים אולי לעניין אותך
היתר בנייה לממד
היתר בנייה לממד

בעידן בו האיום הביטחוני מרחף מעל ישראל באופן תמידי, ממ"דים (מרחבים מוגנים דירתיים) הפכו לחלק בלתי נפרד מהבנייה החדשה במדינה. התפקיד הקריטי של הממ"ד בעיתות

היתר בניה למרפסת
היתר בניה למרפסת

אם אתם שוקלים להוסיף מרפסת לבית שלכם, אין ספק שהדבר יכול לשדרג לכם לחלוטין את המגורים בבית ואת הפן העיצובי הנוגע אליו. יחד עם זאת,

בניית בית עם היתר בניה

בניית בית היא אף פעם לא קלה. נדרש מחקר ומאמץ רב כדי להבטיח שהבית עומד בכל התקנים של מחלקת הבנייה המקומית. לכן כדאי שיהיה לך

קבלת היתר בניה סגירת מרפסת

  בייחוד על רקע המציאות הנדל"נית של ימינו, סגירת מרפסת היא עניין משתלם במיוחד. מצד אחד אתה מרחיב את הבית שלך ומעניק לעצמך אופציית דיור

רישום היתר בניה
היתר בניה למחסן

  לא משנה כמה גדול הבית שלנו, תמיד יהיה חסר לנו מקום נוסף לאחסון. בייחוד של דברים שמקומם הטבעי אינו בבית, כמו כלי עבודה, גינון,

היתר בניה לגדר

    החוק במדינת ישראל, קובע כי כל תוספת בניה מהותית, דורשת קבלת היתר בניה. אם תשברו קיר גבס פנימי בדירה שלכם, אף אחד לא

התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!