היתר בנייה לממד

עדיף לבנות נכון! מאשר לבנות פעמיים!

בעידן בו האיום הביטחוני מרחף מעל ישראל באופן תמידי, ממ"דים (מרחבים מוגנים דירתיים) הפכו לחלק בלתי נפרד מהבנייה החדשה במדינה. התפקיד הקריטי של הממ"ד בעיתות שגרה וחירום והתפקיד הקריטי שהוא שיחק בהצלת חיים של ממש בשנים האחרונות הביאה אנשים רבים להפוך את הממ"ד לחלק אינטגרלי מחלל המגורים שלהם ולבנות אחד בתוך הבית הפרטי או הבניין. לשם כך, עליהם לקבל היתר בניה לממד בבית או בבניין.

היתר בנייה לממד

הצורך בממ"דים נובע מההכרח לאפשר לתושבים להגיע במהירות למקום מחסה בטוח ללא צורך לרוץ למקלטים ציבוריים מרוחקים, במיוחד כאשר זמן ההתראה הוא קצר. ההגנה המשופרת מפני פגיעות ישירות וקליעים בהשוואה לחדרים רגילים, היא קריטית להגנה על חייהם ושלומם של האזרחים מפני איומי טילים, רקטות וכל אירוע פח"ע עויין. אז איך מוציאים היתר בניה כמה עולה היתר בניה לממ"ד ואיך מתחילים? עשינו לכם סדר.

שלבי הוצאת היתר בנייה לממ"ד

שלב 1: הגשת בקשה לוועדה המקומית

השלב הראשון בתהליך קבלת היתר בנייה לממ"ד בישראל הוא הגשת בקשה לוועדה המקומית לתכנון ובנייה. על מגיש הבקשה להגיש מסמכים ומידע הכרחי עבור הוועדה כדי לקבל את אישורה.  המגיש נדרש לספק פרטים מקיפים על המבנה הקיים או המתוכנן, כולל תוכניות מפורטות של הממ"ד עצמו, הכוללות את מיקומו, גודלו ומפרטו הטכני. בדרך כלל המסמכים הנדרשים בשלב זה יכללו תכנית הגשה (גרמושקה), מפה טופוגרפית עדכנית של האזור, נתוני מדידות מדויקים של הנכס, וטופס בקשה ייעודי להיתר בניה לממד. כדאי לבדוק מול הוועדה המקומית ביישוב שלכם את רשימת המסמכים המדויקת כיוון שזו עשויה להשתנות ממקום למקום ולכלול חריגים ויוצאים מהכלל. כל אלה גם כמובן ישפיעו על כמה עולה היתר בניה לממ"ד שלכם.

שלב 2: בדיקת הבקשה והגשת תיקונים

לאחר הגשת הבקשה לוועדה המקומית, הגורמים המקצועיים יבחנו אותה לעומק. במידת הצורך, הוועדה תעביר למבקש רשימת הערות ותיקונים שיש להטמיע בתוכניות ובמסמכים. בשלב זה, נדרש להגיש מחדש את הבקשה המתוקנת, בצירוף דו"ח מפורט מאת מהנדס קונסטרוקציה, הכולל חישובים סטטיים המוכיחים את יציבות וחוזק המבנה והממ"ד ולצרף אישור חתום מהקונסטרוקטור המאשר את ההיבטים ההנדסיים של התוכנית. מסמכים אלו נדרשים לקבלת אישור סופי מהוועדה ומשפיעים על כמה עולה היתר בניה לממ"ד.

שלב 3: אישור הוועדה

השלב האחרון בתהליך הוצאת היתר בנייה לממד הוא דיון והצבעה בוועדה המקומית לתכנון ובנייה. לאחר הגשת כל המסמכים הנדרשים והטמעת התיקונים, הבקשה תועלה לדיון בפני חברי הוועדה.  במהלך הדיון יוצגו חוות דעת הגורמים המקצועיים ויתקיים שיח על ההיבטים התכנוניים וההנדסיים. חברי הוועדה רשאים להעלות שאלות ולבקש הבהרות מהמבקש. בתום הדיון, אם התכניות עומדות בכל התקנות, הן יאושרו והיתר הבנייה לממ"ד יונפק. עם קבלת ההיתר, ניתן להתחיל בעבודות הבנייה בפועל.

התקנות החדשות להקלה בהליכי רישוי ממ"דים

תקנות חדשות שאושרו על ידי המועצה הארצית לתכנון ובנייה מספקות מסלול מהיר ומקל לקבלת היתר בנייה לממ"ד בשטח של עד 9 מ"ר לדירות בבנייה קיימת. מטרת התקנות להיתר בניה לממ"ד, שהובלו על ידי פיקוד העורף בשיתוף מנהל התכנון, היא בראש ובראשונה לצמצם את פערי המיגון בישראל ולאפשר לאזרחים להתמגן ביעילות מפני איומים ביטחוניים. אך גם כיוון שנמצא כי השהייה בממ"ד תורמת לחוסן הנפשי, במיוחד של ילדים, בזכות התפיסה של הממ"ד כסביבה מוכרת ומוגנת. הוספת ממ"ד לבית הפרטי או לדירה מסייעת לצמצם את הפגיעה הנפשית של ילדים ומבוגרים כתוצאה ממצבי איום חוזרים. ההקלות כוללות ביטול שלבים מקדימים בתהליך, צמצום היקף המסמכים הנדרשים, פישוט חישוב השטחים והקלות בקבלת אישור סיום העבודה. כתוצאה מכך, משך הזמן הממוצע לקבלת היתר בנייה לממ"ד צומצם משמעותית מ-9-12 חודשים ל-4-6 חודשים בלבד, לצד חיסכון של כ-15% בעלויות הרישוי.

עלויות הוצאת היתר בנייה לממד

אז כמה עולה היתר בנייה לממד? הוצאת היתר בנייה לממ"ד כרוכה בעלויות שונות שחשוב להביא בחשבון. ישנן עלויות ישירות הנובעות משכר טרחה של אנשי מקצוע כמו אדריכלים ומהנדסים, שתלויות במורכבות והיקף התכנון ובשכר המשתנה של אנשי המקצוע. בנוסף, יש לשלם אגרות שונות לרשות המקומית, כמו אגרת הגשת הבקשה להיתר ואגרת תיק מידע. בנוסף לאלו קיימות גם עלויות נלוות כמו צילומים, הדפסות, ולעתים שכר טרחה למומחה חיצוני המתמצא בתהליכי הרישוי. כל אלו מרכיבים את התשובה לשאלה כמה עולה היתר בניה לממ"ד.

חשוב להדגיש כי העלויות אינן אחידות ותלויות בגודל הפרויקט, מורכבותו, מיקום הנכס ודרישות הרשות המקומית. לכן, מומלץ להיוועץ בגורמים מקצועיים ולהשוות הצעות מחיר מפורטות טרם יציאה לדרך. הם יוכלו לומר לכם כמה עולה היתר בנייה לממ"ד במקרה שלכם.

עלויות והיבטים כלכליים של בניית ממ"ד

עלות בניית ממ"ד יכולה להשתנות בהתאם לגורמים שונים כגון גודל הממ"ד, מורכבות הבנייה ומיקום הנכס. באופן כללי, בניית ממ"ד חדש בבית פרטי עשויה לעלות בין 50,000 ₪ ל-100,000 ₪, כאשר מחיר למ"ר נע בין 5,000 ₪ ל-8,000 ₪. הוספת ממ"ד לדירה קיימת בבניין מגורים עשויה לעלות בין 30,000 ₪ ל-60,000 ₪ בממוצע. חשוב לציין כי קיימים מענקים והלוואות בתנאים מועדפים לבניית ממ"ד מטעם המדינה והרשויות המקומיות, יחד עם מסלול מקוצר לקבלת היתר בניה לממד במטרה לעודד התמגנות של האוכלוסייה. המענקים וההלוואות עשויים להוזיל משמעותית את העלות הכוללת ולהשפיע על כמה עולה היתר בניה לממ"ד בסופו של דבר.

ממ"דים תקניים הם חלק חיוני במערך ההגנה האזרחית בישראל, ותהליך הוצאת היתר הבנייה לממד הוא שלב מכריע בהקמתם. הבנת השלבים השונים, הכנת המסמכים הנדרשים וניהול מושכל של העלויות הם המפתח להשלמת התהליך בהצלחה ולתשובה המיטבית לשאלה כמה עולה היתר בניה לממד. התקנות החדשות, המספקות מסלול מהיר ומקל בבירוקרטיה, צפויות להגדיל את כמות הממ"דים ולשפר את מוכנות העורף במדינה. חשוב לזכור כי ממ"דים תקניים מהווים השקעה בטחונית קריטית שיכולה להציל חיים והיתר בניה לממד הוא הביטוח שלכם שהממד יעמוד במשימתו להגן עליכם ועל המשפחה שלכם.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב:
073-3748080

צרו קשר ונחזור תוך פחות מ-24 שעות

Picture of המרכז לאדריכלות
המרכז לאדריכלות

המרכז לאדריכלות מתמחה בליווי תהליכים רגולטוריים בענף הבנייה ובכלל זה הוצאת היתר בנייה לווילות ובתים פרטיים, הוצאת היתרי בנייה לתוספות בנייה, הסדרה של חריגות בנייה בדיעבד ולמעשה ניהול כלל ההתקשרות מול הרשויות המקומיות וועדות התכנון והבנייה בכל הקשור להיתרי בנייה.

המרכז לאדריכלות פועל בישראל מזה 10 שנים, במהלכן פיתח המרכז מתודולוגיות עבודה מסודרות מול עשרות רשויות מקומיות בכל רחבי הארץ, ובהן העיריות הגדולות בישראל. למרכז צוות של מומחים המלווים את הלקוח משלב הייעוץ הראשוני, דרך שלב גיבוש הבקשה, הגשת הבקשה וניהול ההתקשרות מול הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ברשות המקומית הרלוונטית וכלה בהגשת ערר על החלטות דחייה מצד הוועדה – כל מה שאתם צריכים בכדי להבטיח שבסופו של דבר יהיה בידיכם היתר הבנייה הנדרש לכם.

מאמרים שאולי יכולים אולי לעניין אותך
היתר בניה למרפסת
היתר בניה למרפסת

אם אתם שוקלים להוסיף מרפסת לבית שלכם, אין ספק שהדבר יכול לשדרג לכם לחלוטין את המגורים בבית ואת הפן העיצובי הנוגע אליו. יחד עם זאת,

היתר בניה לתמא 38
היתר בניה לתמא 38

תמא 38 היא תכנית מתאר ארצית אשר ממשלת ישראל יזמה. המטרה של התוכנית המדוברת היא לחזק מבנים ישנים מפני רעידות אדמה. מדובר על תוכנית חשובה

בניית בית עם היתר בניה

בניית בית היא אף פעם לא קלה. נדרש מחקר ומאמץ רב כדי להבטיח שהבית עומד בכל התקנים של מחלקת הבנייה המקומית. לכן כדאי שיהיה לך

קבלת היתר בניה סגירת מרפסת

  בייחוד על רקע המציאות הנדל"נית של ימינו, סגירת מרפסת היא עניין משתלם במיוחד. מצד אחד אתה מרחיב את הבית שלך ומעניק לעצמך אופציית דיור

רישום היתר בניה
היתר בניה למחסן

  לא משנה כמה גדול הבית שלנו, תמיד יהיה חסר לנו מקום נוסף לאחסון. בייחוד של דברים שמקומם הטבעי אינו בבית, כמו כלי עבודה, גינון,

היתר בניה לגדר

    החוק במדינת ישראל, קובע כי כל תוספת בניה מהותית, דורשת קבלת היתר בניה. אם תשברו קיר גבס פנימי בדירה שלכם, אף אחד לא

התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!