כמה עולה להוציא היתר בניה?

עדיף לבנות נכון! מאשר לבנות פעמיים!

הוצאת היתר בניה היא למעשה תהליך שכרוך בהגשת בקשה, דיון של הרשות האחראית ואישור או דחיית הבקשה. תהליך זה ברובו הוא תהליך שמסופק כשירות לאזרחי המדינה ובכל זאת, במהלכו ישנן כמה נקודות בהן על מבקש ההיתר להוציא כסף מכיסו. למי מגישים את הבקשה להיתר? אילו עלויות אדמיניסטרטיביות חלות על תהליך הבקשה והאישור בניה? מהן העלויות הפרוצדורליות הכרוכות בתהליך? ובשורה התחתונה כמה עולה להוציא היתר בניה? על כך בשורות הבאות.

תהליך הגשת בקשה להיתר בניה על קצה המזלג

כל היתר בניה מתחיל בטופס בקשה שאותו צריך בעל הזכויות להגיש לוועדה המקומית לתכנון ובניה ברשות המקומית שבתחומה נמצא הנכס או הקרקע שעבורם מבוקש ההיתר. לטופס הבקשה יש לצרף שורה ארוכה של מסמכים ואישורים מאנשי מקצוע ומבעלי זכויות אחרים שקשורים לנכס, בין כבעלי זכויות ובין כשכנים. לאחר הגשת הבקשה, נבחנים כלל המסמכים ומרגע שאושרו, הם מועברים לדיון בוועדה. הוועדה דנה בבקשה ולבסוף מגבשת עמדה שיכולה להיות אחת משלוש: אישור הבקשה ומתן היתר בניה, דחיית הבקשה לחלוטין או אישור הבקשה בתנאים מסוימים.
ראו גם: איך לבדוק תוקף של היתר בניה?

הוצאת היתר בניה לפרגולה

מהן העלויות הישירות של הוצאת היתר בניה?

 במסגרת תהליך הגשת הבקשה והדיון בבקשה להיתר בניה, חלות עלויות ישירות מסוימות שעל מבקש הבקשה לשאת בהן על מנת לדעת כמה עולה להוציא היתר בניה. עלויות אלה כוללות אגרת בנייה שהיקפה נקבע על פי התוספת השלישית לתקנות התכנון והבנייה ובהתאם להערכה של מהנדס הוועדה ביחס לבקשה הספציפית. בנוסף, על הבקשה יכולים לחול היטלים מקומיים שונים שחלקם חלים בכלל הרשויות וחלקם רק בחלקן ובהיקפים שונים. כמו כן, במסגרת תהליך הבקשה והאישור נדרש מבקש ההיתר לשלם היטל השבחה שמשקף את עליית הערך הצפויה בנכס או בקרקע במידה וניתן היתר בניה. אלו הן עלויות ישירות שחלות בכל תהליך של בקשת היתר בניה. ישנן גם עלויות מינוריות כמו עלויות משלוח דואר רשום לבעלי זכויות במידה והוועדה צריכה לעשות זאת בעצמה.

מהן העלויות העקיפות של הוצאת היתר בניה?

מעבר לעלויות הישירות שפירטנו לעיל, ישנן גם עלויות עקיפות שיש לקחת בחשבון. כך למשל, במסגרת התהליך של הגשת בקשה להיתר בניה יש לצרף לבקשה גם תכנית בנייה חתומה על ידי אדריכל או מהנדס בניין, תכנית שמשקפת למעשה את השינוי שמבקש בעל הזכויות לבצע בנכס או בקרקע. בניית תכנית בנייה יכולה להיות כרוכה בתשלום של אלפי עד עשרות אלפי שקלים עבור בתים פרטיים ובהיעדר תכנית כזאת, לא ניתן כלל להגיש את הבקשה. עלות נוספת שיכולה לחול עליכם היא עלות של איש מקצוע שמנהל עבורכם את כל התהליך של בקשת היתר הבניה. ישנם אנשי מקצוע שמציעים שירות של ליווי תהליכי היתר בניה ועל אף שמדובר בשירות שעולה כסף, במקרים רבים זוהי הדרך הטובה ביותר להבטיח את ההסתברות הגבוהה ביותר לקבלת ההיתר ואפילו בעלות כוללת נמוכה יותר.

עלויות משתנות ובלתי צפויות

אחרי שאמרנו את כל זה, במסגרת התהליך של הוצאת היתר בניה בדיעבד או באופן רגיל, יכולות לחול עלויות רבות נוספות שבתחילה כלל לא חושבים עליהן. כך למשל, עיכוב בהתנהלות התהליך יכול להוביל לבזבוז כסף בגין עיכובים בתחילת העבודה בשטח. עיכוב כזה יכול לנבוע בעיקר מחוסרים או מידע שגוי שמספק מבקש ההיתר במסגרת הבקשה. כך למשל, במסגרת הבקשה עליכם להחתים את כל בעלי הזכויות בנכס ואת כל בעלי הזכויות בנכסים סמוכים שעלולים להיות מושפעים מהשינויים המבוקשים בהיתר. אם לא טרחתם לעשות זאת בעצמכם, הוועדה תעצור את כל תהליך הבקשה ותטפל בעניין בעצמה באמצעות שליחת מסמכים רלוונטיים לכל אחד מבעלי הזכויות הללו. פרט לכך שתצטרכו לשאת בעלויות תהליך המשלוח, המדובר גם בתהליך שיכול לעכב את התהליך של הוצאת היתר בניה בכמה וכמה שבועות.

בדיקת מידע פעם חוזרת

מידע לא מדויק שסיפקת ושלהערכת הוועדה מחייב בדיקות נוספות, יכול אף הוא להוות גורם לעיכובים נוספים בתהליך. עיכובים אלה יכולים לעלות לכם כסף בצורת עיכוב בתחילת העבודה בשטח, עיכוב בביצוע הזמנות על פי הצעות זולות שכבר קיבלתם ומעורבות גבוהה יותר של אנשי מקצוע המלווים אתכם וצפויים לגבות מכם את עלות העיכוב בעבודתם. כל אלו הן עלויות שיש לקחת בחשבון והפתרון הטוב ביותר למזעור העלויות הללו הוא סיוע של גורם מקצועי שמלווה אתכם לאורך התהליך ודואג שהכל יתנהל בצורה חלקה ומהירה, ללא טעויות וללא עיכובים שאינם הכרחיים.

הוצאת היתר בניה בדיעבד

אז כמה עולה להוציא היתר בניה בשורה התחתונה?

כפי שניתן להעריך, העלות הכוללת יכולה להשתנות בצורה דרמטית בין מקרה למקרה ולו לאור אגרת הבנייה והיטל ההשבחה שעל מגיש הבקשה לשלם. ישנם מבנים שערכם כה גבוה, שכל שינוי בהם צפוי להיות כרוך בהיטל השבחה גבוה, בעוד מבנים אחרים שבהם היטל ההשבחה יהיה זניח לגמרי. בניית מבנה חדש על קרקע תהיה כרוכה בהיטל השבחה גבוה הרבה יותר משיפוץ בית קיים או הוספת מרפסת למשל. פרויקט כזה גם יעלה יקר יותר לאור היקף התכנון הנדרש על ידי האדריכל המלווה אתכם בפרויקט.

בהתאם לכך, אין וגם לא נכון לנקוב בשום מספר או טווח מספרים שעל פיו תבססו את ההחלטות שלכם להמשך. התהליך של הוצאת היתר בניה יכול לעלות לכם כל סכום בין מאות שקלים בודדות ובין עשרות ומאות אלפי שקלים, הכל בהתאם לפרמטרים שאותם פירטנו לעיל. הדבר הנכון ביותר לעשות הוא לצאת לדרך עם איש מקצוע שיוכל לבחון את המקרה שלכם בצורה מפורטת ולתת לכם הערכה כוללת של העלות שבה תצטרכו לשאת. הערכה כזאת היא כבר הערכה קונקרטית שמתייחסת למקרה הספציפי שלכם ועל בסיסה אתם כבר יכולים לקבל החלטות ולנוע קדימה. עלות איש המקצוע עצמו היא עלות שבהחלט כדאי לשאת בה ומייצרת דיבידנדים לא רעים לאורך התהליך כולו.  

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב:
073-3748080

צרו קשר ונחזור תוך פחות מ-24 שעות

Picture of המרכז לאדריכלות
המרכז לאדריכלות

המרכז לאדריכלות מתמחה בליווי תהליכים רגולטוריים בענף הבנייה ובכלל זה הוצאת היתר בנייה לווילות ובתים פרטיים, הוצאת היתרי בנייה לתוספות בנייה, הסדרה של חריגות בנייה בדיעבד ולמעשה ניהול כלל ההתקשרות מול הרשויות המקומיות וועדות התכנון והבנייה בכל הקשור להיתרי בנייה.

המרכז לאדריכלות פועל בישראל מזה 10 שנים, במהלכן פיתח המרכז מתודולוגיות עבודה מסודרות מול עשרות רשויות מקומיות בכל רחבי הארץ, ובהן העיריות הגדולות בישראל. למרכז צוות של מומחים המלווים את הלקוח משלב הייעוץ הראשוני, דרך שלב גיבוש הבקשה, הגשת הבקשה וניהול ההתקשרות מול הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ברשות המקומית הרלוונטית וכלה בהגשת ערר על החלטות דחייה מצד הוועדה – כל מה שאתם צריכים בכדי להבטיח שבסופו של דבר יהיה בידיכם היתר הבנייה הנדרש לכם.

מאמרים שאולי יכולים אולי לעניין אותך
היתר בנייה לממד
היתר בנייה לממד

בעידן בו האיום הביטחוני מרחף מעל ישראל באופן תמידי, ממ"דים (מרחבים מוגנים דירתיים) הפכו לחלק בלתי נפרד מהבנייה החדשה במדינה. התפקיד הקריטי של הממ"ד בעיתות

היתר בניה למרפסת
היתר בניה למרפסת

אם אתם שוקלים להוסיף מרפסת לבית שלכם, אין ספק שהדבר יכול לשדרג לכם לחלוטין את המגורים בבית ואת הפן העיצובי הנוגע אליו. יחד עם זאת,

היתר בניה לתמא 38
היתר בניה לתמא 38

תמא 38 היא תכנית מתאר ארצית אשר ממשלת ישראל יזמה. המטרה של התוכנית המדוברת היא לחזק מבנים ישנים מפני רעידות אדמה. מדובר על תוכנית חשובה

בניית בית עם היתר בניה

בניית בית היא אף פעם לא קלה. נדרש מחקר ומאמץ רב כדי להבטיח שהבית עומד בכל התקנים של מחלקת הבנייה המקומית. לכן כדאי שיהיה לך

קבלת היתר בניה סגירת מרפסת

  בייחוד על רקע המציאות הנדל"נית של ימינו, סגירת מרפסת היא עניין משתלם במיוחד. מצד אחד אתה מרחיב את הבית שלך ומעניק לעצמך אופציית דיור

רישום היתר בניה
היתר בניה למחסן

  לא משנה כמה גדול הבית שלנו, תמיד יהיה חסר לנו מקום נוסף לאחסון. בייחוד של דברים שמקומם הטבעי אינו בבית, כמו כלי עבודה, גינון,

התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!