תוכנית שינויים לאחר היתר בנייה

עדיף לבנות נכון!מאשר לבנות פעמיים!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב:
073-3748080

החלטתם לבנות בית חדש או אולי לערוך שיפוץ מקיף בבית שלכם, פעלתם על פי הספר והוצאת היתר בניה כחוק. עם היתר הבניה הזה יצאתם לדרך ותוך כדי תנועה, גיליתם שאתם רוצים לשנות דברים בתכנית הבנייה. אולי אתם רוצים להוסיף מרפסת שלא נכללה בהיתר המקורי, אולי גיליתם מגבלה מסוימת שלא מאפשרת לכם לפעול על פי התכנית המקורית שעבורה ניתן ההיתר – תהיה הסיבה אשר תהיה, אתם רוצים כעת לעדכן את היתר הבניה כך שיכלול את השינויים החדשים שברצונכם להכניס. לשם כך, יהיה עליכם להגיש תוכנית שינויים לאחר היתר בנייה וכמו כן, עליכם לקחת בחשבון שייתכן שתוכנית זו ללא תתקבל על ידי הוועדה ויהיה עליכם לעבור שוב את התהליך של בקשת היתר מחדש.

מהי תוכנית שינויים לאחר היתר בנייה?

החיים הם דינמיים אבל הבית הוא קבוע. שינויים שאתם עורכים בבית שלכם היום, ילוו אתכם במשך עשורים שלמים קדימה וגם כאשר השינויים שאתם רוצים לבצע משתנים בעצמם, אתם עדיין רוצים להבטיח שאתם לא עושים מהלכים שיותירו אתכם עם תוצאות קבועות שאינכם מעוניינים בהן. האמת הפשוטה הזאת הופכת לקריטית כאשר אתם כבר מחזיקים בידיכם היתר בניה וכאשר כבר התחלתם את העבודות בשטח. או אז אתם עשויים לגלות שמה שנראה לכם טוב על גבי הנייר, אינו מתאים לכם בפועל, או שאולי ישנם שינויים נוספים שאתם רוצים להכניס. אלא שכל השינויים החדשים הללו לא נכללו בתכנית הבנייה המקורית ולכן גם אינם כלולים בהיתר הבנייה שקיבלתם. להזכירכם, היתר בניה הוא לא אישור גורף, אלא אישור מאוד ספציפי המותאם בדיוק לתכנית הבנייה שגיבשתם. במסגרת ההיתר, אין לכם שום יכולת לחרוג מהתכנית שעבורה התקבל ההיתר. אז מה אתם יכולים לעשות בכדי לשלב את השינויים החדשים? ובכן, אתם יכולים להגיש בקשה חדשה להיתר בנייה או שאתם יכולים להגיש תוכנית שינויים לאחר היתר בנייה.

תוכנית שינויים לאחר היתר בנייה

תוכנית שינויים מצומצמת

תכנית זו היא למעשה תכנית בנייה מצומצמת שבה אתם מפרטים את כלל השינויים שאותם אתם רוצים לעשות ביחס לתכנית המקורית שהגשתם. יחד עם זאת, לא מספיק רק לציין את השינויים המבניים וההנדסיים, אלא יש להתייחס לכל ההיבטים החדשים הנובעים מהשינויים הללו. כך למשל, אם בעקבות השינויים החדשים ישנם בעלי זכויות חדשים במבנים סמוכים המושפעים משינויים אלה, הרי שתצטרכו להחתים את אותם בעלי זכויות על בקשתכם להגשת תכנית שינויים.

את תכנית השינויים עליכם להגיש למחלקת הפיקוח על הבנייה ברשות המקומית שבתחומה נמצאים הנכס או הקרקע הנדונים. לאחר שמחלקת הפיקוח תאשר כי מרכיבי התכנית אינם יוצרים מצב של עבירה על חוקי התכנון והבנייה, תועבר התכנית לבחינה ואישור של מהנדס הוועדה המקומית לתכנון ובנייה והוא שיכריע בשאלה האם לאשר את התכנית או לדרוש הגשת בקשה חדשה להיתר בניה.

מה עושים אם התכנית לא אושרה?

אם החליט מהנדס הוועדה המקומית לתכנון ובנייה שלא לאשר את תכנית השינויים שהגשתם, יהיה עליכם להגיש בקשה חדשה להיתר בנייה חדש. יחד עם זאת, בתגובתו של המהנדס, תוכלו ללמוד על הסיבות שבגינן לא אושרה התכנית ובהתאם לכך לתכנן את צעדיכם. כך למשל, ייתכן שהמהנדס יטען כי השינויים הם נרחבים מדי ולא ניתן לבחון אותם ללא הפרוצדורה השלמה של בקשת היתר בניה. במקרה זה, אתם לפחות יודעים שאין מניעה עקרונית לביצוע השינויים הנדרשים, לפחות על פי בחינה ראשונית של המהנדס, ובהגשת בקשה להיתר חדש תוכלו להשיג את ההיתר המיוחל. מצד שני, אם המהנדס שלל את התכנית בטענה כי השינויים אינם עולים בקנה אחד עם הקווים המנחים של התכנון ברשות או שישנה סיבה עקרונית אחרת לשלול אותם, הרי שתצטרכו לבחון יותר לעומק האם בכלל לערוך את אותם שינויים ואולי לעדכן אותם במעט כך שתתקיים סבירות גבוהה שבהגשת בקשה להיתר חדש, היתר כזה אכן יינתן לכם.

איך מגישים את תכנית השינויים?

תוכנית שינויים לאחר היתר בנייה היא תכנית בנייה לכל דבר ועניין ולכן יהיה עליכם לחזור לאדריכל שלכם ולבקש שיעדכן את תכנית הבנייה עם השינויים הנדרשים, תוך ציון השינויים הללו ביחס לתכנית המקורית. אדריכל מקצועי מכיר את התחום היטב ויודע בדיוק כיצד לבנות וכיצד לערוך את התכנית כנדרש. אדריכל היתר בניה מקצועי גם יוכל אולי להעריך את הסבירות שהשינויים אותם אתם מבקשים להכניס, אכן יוכלו לבוא לכדי פתרון במסגרת תכנית שינויים או שיהיה עליכם להגיש בקשה להיתר חדש. כאמור, לאחר שיש בידיכם את התכנית המעודכנת ולאחר שאספתם את כל המסמכים הנדרשים, עליכם להגיש את התכנית למחלקת הפיקוח ברשות המקומית ולהמתין לתגובת מהנדס הוועדה המקומית לתכנון ובנייה.

סיוע של איש מקצוע בגשת התוכנית

כמו בתהליך של הוצאת היתר בניה גם במקרה של הגשת תכנית שינויים, בהחלט יש מקום לשקול סיוע של גורם מקצועי שילווה אתכם בתהליך, יוודא שאתם מגישים את התכנית על פי העקרונות והכללים המנחים ושכל המסמכים הנדרשים אכן מצורפים לתכנית. יחד עם זאת, כמו בתהליך של הוצאת היתר בנייה, גם במקרה של הגשת תכנית שינויים, אתם יכולים לעשות את הכל בעצמכם ובלבד שאתם מבינים היטב מה נדרש מכם וכיצד לעשות את הדברים בצורה נכונה. האדריכל יכול לסייע לכם מאוד אבל אם אתם עדיין לא מרגישים שאתם יכולים לעשות זאת לבד, בהחלט מומלץ לפנות לגורם מקצועי. גורם מקצועי כזה יוכל גם להנחות אתכם מה עושים במקרה של דחיית תכנית השינויים ואף ללוות אתכם בגיבוש הבקשה להיתר חדש, בעיקר בשלב זה בו אתם נמצאים כבר בתוך תהליך הבנייה וכל עיכוב יכול לעלות לכם לא מעט כסף וגם לא מעט עוגמת נפש.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב:
073-3748080

צרו קשר ונחזור תוך פחות מ-24 שעות

המרכז לאדריכלות
המרכז לאדריכלות

המרכז לאדריכלות מתמחה בליווי תהליכים רגולטוריים בענף הבנייה ובכלל זה הוצאת היתר בנייה לווילות ובתים פרטיים, הוצאת היתרי בנייה לתוספות בנייה, הסדרה של חריגות בנייה בדיעבד ולמעשה ניהול כלל ההתקשרות מול הרשויות המקומיות וועדות התכנון והבנייה בכל הקשור להיתרי בנייה.

המרכז לאדריכלות פועל בישראל מזה 10 שנים, במהלכן פיתח המרכז מתודולוגיות עבודה מסודרות מול עשרות רשויות מקומיות בכל רחבי הארץ, ובהן העיריות הגדולות בישראל. למרכז צוות של מומחים המלווים את הלקוח משלב הייעוץ הראשוני, דרך שלב גיבוש הבקשה, הגשת הבקשה וניהול ההתקשרות מול הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ברשות המקומית הרלוונטית וכלה בהגשת ערר על החלטות דחייה מצד הוועדה – כל מה שאתם צריכים בכדי להבטיח שבסופו של דבר יהיה בידיכם היתר הבנייה הנדרש לכם.

בלוג
המרכז לאדריכלות
חשיבותו של מהנדס בהרחבת הבית

מתכננים לבנות בית חדש? אולי לבצע הרחבה? ישראלים רבים בוחרים להרחיב את שטח המחייה שלהם באמצעות פתיחת מרפסת חדשה או הרחבה של חדר, כדי לשפר

תפקידו של קונסטרוקטור

תפקידו של קונסטרוקטור הקונסטרוקטור הוא מקצוע שאחראי על לקיחת חומרי גלם כמו חול, מים וסלע והפיכתם למבנים. בעתיד, בוטים של AI כמו הקונסטרוקטור ישמשו כדי

השכרת מחפרון ללא מפעיל

בובקט היא המכונה האוטונומית הפופולרית והנפוצה ביותר בייעור. הוא שימש במגוון רחב של פעולות ומשימות יער כגון פינוי שבילים, כריתת מברשות, קצירת עצים ופעולות כריתת

בניית בית עם היתר בניה

בניית בית היא אף פעם לא קלה. נדרש מחקר ומאמץ רב כדי להבטיח שהבית עומד בכל התקנים של מחלקת הבנייה המקומית. לכן כדאי שיהיה לך

התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!