חריגות בניה בבית משותף

חריגות בניה מהוות למעשה עבירה פלילית. אמנם בישראל קורה שנעשות חריגות שכאלה ולעתים אפילו ללא ידיעתנו, אך כאן ננסה ללמוד לעומק על הנושא, להבין מה נחשב לחריגה וכיצד יש להתנהל כדי להימנע מאישומים פליליים.

מה נחשב לחריגה בבניה?

כל מבנה מקבל אישור לבניה לפני שנכנסים כלים לשטח. תוכניות הבניה מועברות לוועדה לתכנון מקומי כשהן חתומות על ידי מהנדס ומרגע שהתקבל האישור הוא ניתן לתוכנית בלבד. כל שינוי מהתוכנית ייחשב לחריגה. במקרה של בית משותף אפשר לראות לא פעם שהתוכניות והבניה בפועל לא תואמות.

הגובה של המבנה יכול להיות שונה מכפי שהוא מצוין בתוכניות, הגדלים של הפתחים יכולים להיות במקומות שונים מעט או גם כן בגדלים שונים. גם סגירות חללים וקירוי יכולים להוות כחריגה כאשר כל אלו מתייחסים למה שקורה בתוך המבנה.

סוג נוסף של חריגות בניה בבית משותף מתייחס לגבולות המגרש. כאשר המבנה חורג מאחוזי הבניה שאושרו למגרש, כשהוא חורג מהגבולות או כאשר נעשה שינוי ייעוד ללא אישור, הדבר ייחשב לחריגה חמורה.

אישור חריגות בניה בבית משותף

לא כל חריגה מסתיימת בהליך משפטי וגם לא בבקשה להריסה. על אף שתמיד מומלץ לבקש אישור לבניה ולשינוי מבעוד מועד, במידה ולא נעשה הדבר, אפשר לבקש היתר בדיעבד. כאשר החריגה קלה וכשהיא אינה מפריעה לסביבה ישנו סיכוי גדול לקבל אישור וכל שיש לעשות הוא לפנות לוועדה לבניה בצורה מסודרת.

תהליך קבלת האישור דורש פניה מסודרת לוועדה. בעת הפניה יש להציג שרטוט של המבנה ולהוכיח כי החריגה שבוצעה לא מפריעה לשכנים. זהו תהליך שמוכר לוועדות השונות והוא מתקיים בכל עיר, לעתים בשל פעולה שבוצעה בידיעתנו ולעתים בשל פעולה שבוצעה בלי שידענו ממנה.

קבלת הסכמת השכנים לפני ביצוע השינוי בדירה

ישנו הבדל בין בניית בית פרטי לבין ביצוע שינויים בדירה בבניין משותף. ככל שהחריגה עלולה לפגוע בשכנים כך יכול להיות שתהיה להם השפעה על קבלת האישור לבצע את החריגה. מכאן אנחנו יכולים להבין כי עדיף לבצע תהליך בניה מסודר שכולל יצירת תוכניות, הבאתם לוועדה ורק לאחר אישור להתחיל את הבניה.

קבלת אישור מהשכנים יכולה להעלות את הסיכוי לאישור התוכניות והיא יכולה גם להקל עלינו בהתמודדות עם בקשת היתר בדיעבד. במידה ואנו לא יודעים כיצד נכון לפנות לשכנים, הדרך הטובה ביותר לפעול היא להיעזר באנשי מקצוע שיכוונו אותנו בדרך.

הדרך לקבלת אישורים מהוועדה

קבלת אישור לחריגה היא לא עניין של מה בכך. האישור ישפיע על איכות החיים שלנו ולא פעם תהיה לו גם השפעה כלכלית. אם כבר ביצענו חריגה, יתכן ויהיה עלינו להרוס את מה שבנינו. לכן, חשוב לפעול בדרך הנכונה לקבלת האישור מהוועדה.

הדרך הטובה ביותר לפעול היא קודם כל להחזיק באישור, לפני הבניה. במידה וכבר חרגנו, יש להכין שרטוט התואם את מה שכבר נעשה ולקבל חתימה של מהנדס שבכך למעשה יאשר את תקינות המבנה. בנוסף מומלץ לקבל את אישורי השכנים ואז אפשר לפנות לוועדה. במידה ומדובר בשינוי שאינו פוגע במבנה או בסביבה, יתכן ונוכל לפנות להליך מקוצר שמשמעותו היא שנוכל לקבל תשובה ואישור תוך 45 יום.

להיעזר בגורם מקצועי

קל יותר לבצע תהליכים מול הרשויות בעזרת גורם מקצועי. חברת הבלוק היתרי בניה עומדת לרשותנו בכל הנוגע לתחום. אנו יכולים להיעזר באנשי מקצוע בעלי ניסיון רב בתחום ולפנות בעזרתם לגורמים הרלוונטיים, בין אם עוד לא ביצענו את השינויים ובין אם כבר ביצענו חריגות בניה בבית משותף.

היתר בניה בתנאים
בלוג
blockmag_admin

עלות אדריכל לתוספת בניה

ההחלטה להוסיף שטח בנוי לבית הנוכחי שלנו דורשת בדיקת היתכנות ותכנון מקצועי. האדריכל שיעמוד לרשותנו צריך להכיר היטב את הפן ההנדסי וגם את היכולות מבחינת

חריגות בניה בבית משותף

חריגות בניה מהוות למעשה עבירה פלילית. אמנם בישראל קורה שנעשות חריגות שכאלה ולעתים אפילו ללא ידיעתנו, אך כאן ננסה ללמוד לעומק על הנושא, להבין מה

אישור חריגות בנייה

תהליך בנייה יכול להיות אחד המרגשים בחיינו. החל מהשלב הראשון של התכנון ויצירת החלום עם האדריכל ועד לבחירת הדלתות וצבעי הקיר, מדובר בבניית החיים העתידיים

כל מה שחשוב לדעת על היתר לפרגולה

בניית פרגולה מהווה פתרון יעיל ליצירת שטח נוסף למגורים. תחת הפרגולה אפשר לשבת בנינוחות, לארח ולאחסן חפצים. כיוון שישראל היא מדינה שופעת שמש, הרצון להפוך

היתר לפרגולה כל מה שחשוב לדעת על

פרגולה היא מבנה היוצר הצללה. היא אינה סגורה מכל צדדיה, אך יוצרת מקום מוצל ונעים לישיבה. בישראל, אשר נהנית מימים חמימים וחמים רבים, אפשר לנצל

חוק חריגות בניה

מתכננים לבנות תוספת לבית? לשנות את התוכניות המקוריות של הבניה? חושבים לפתוח חלון בקיר? רגע לפני שנתחיל במלאכה ונכניס את אנשי המקצוע ישנו חוק חשוב