היתר בנייה

הוצאת היתר בניה היא לא פעולה אלא תהליך והתהליך הזה מתבצע לפי שלבים בהוצאת היתר בניה. ככל שתנהלו את התהליך בצורה חכמה ויעילה יותר ובהתאם לשלבים שנפרט בשורות הבאות, כך תוכלו להבטיח הן את ההסתברות שתקבלו את ההיתר בסוף התהליך והן שהכל יסתיים במהירות רבה יותר. אז מהו היתר בניה? מתי צריך להוציא היתר בניה ומתי לא צריך? מהם השלבים של הוצאת היתר בניה? המדריך המלא בשורות הבאות.

מהו היתר בניה ומתי הוא נדרש?

היתר בניה הוא אישור שניתן לאדם המבקש לבנות מבנה חדש או לערוך שינויים במבנה חדש. האישור ניתן על ידי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ברשות המקומית שבתחומה ממוקם הנכס או הקרקע והוא ניתן בסיומו של תהליך הנקרא הוצאת היתר בניה. כל הנושא של היתרי בניה מעוגן בחוק התכנון והבניה התשכ"ה 1965 ובתקנות התכנון והבנייה התשכ"ז 1967. היתר בניה הוא אישור ספציפי ומוגבל בזמן, קרי ההיתר נועד לאשר פעולות ספציפיות שאותן פירט מבקש ההיתר בבקשתו והוא תקף ל-3 שנים שלאחריהן יש להאריך את תוקף היתר הבניה.

מתי יש להוציא היתר בניה ומתי אין צורך בכך?

סעיף 145 של חוק התכנון והבנייה מגדיר בפירוט רב את המקרים בהם יש להוציא היתר בניה, ופרק ב' של התקנות לתכנון ובנייה מפרט את כל המקרים בהם אין צורך להוציא היתר בניה. בקצרה, היתר בניה נדרש בארבעה מצבים מרכזיים: כאשר הבנייה החדשה או השינויים המבניים משפיעים בצורה כלשהי על הסביבה החיצונית, כאשר ישנה כוונה לשנות את השימוש העיקרי בנכס (למשל שימוש בדירת מגורים לצורך גן ילדים או משרד), כאשר נדרשים שינויים בקירות תמך, עמודי תמך וקונסטרוקציית המבנה וכאשר מעוניינים לחרוג משטח מגרש. בכל אחד מן המקרים האלה חובה להוציא היתר בניה. פטור מהיתר בניה ניתן בשורה של פעולות בנייה הנחלקות ל-9 קטגוריות כדוגמת גדרות ושערים, סוככים, מבנים ניידים וכן הלאה. כאמור, את הפירוט המלא ניתן למצוא בלשון החוק והתקנות.

מהם השלבים להוצאת היתר בניה?

אחרי שהסברנו מהו היתר בניה ומתי הוא נדרש, כעת נתמקד בתהליך עצמו ובשלבים להוצאת היתר בניה. להלן השלבים המרכזיים של התהליך:

בקשת מידע

בשלב ראשון, על מבקש ההיתר להגיש בקשה למידע לוועדה המקומית לתכנון ובנייה ברשות המקומית הרלוונטית. בקשה זו מוגשת בכדי לקבל מידע על הנכס או הקרקע, מידע שעליו יש לבסס את בקשת ההיתר. מידע זה יכלול נתונים כמו השטח הרשום של הנכס או הקרקע, בעלי הזכויות בנכס או הקרקע, בעלי זכויות רלוונטיים במבנים סמוכים, מספר גוש וחלקה, מפות ושרטוטים של הנכס או הקרקע וכן הלאה.

הכנת בקשה להיתר בניה

עוד לפני שמגישים את הבקשה להיתר בניה, יש להכין אותה בצורה מלאה ויסודית. הכנה זו כוללת גיבוש תכנית בנייה שמשקפת את כל השינויים שעבורם מבוקש היתר הבניה, אישורים מאנשי מקצוע ביחס לנכס או הקרקע, אישורי רישום זכויות, מפות ושרטוטים של הנכס או הקרקע, חתימות של כל בעלי הזכויות הרלוונטיות על הבקשה ועוד.

הגשת בקשה להיתר בניה

לאחר שגיבשתם את כל המסמכים הנדרשים, עליכם למלא טופס הגשת בקשה להיתר בניה, אותו יש לקבל מהרשות המקומית הרלוונטית. לאחר שמילאתם את הטופס וצירפתם את כל המסמכים הנדרשים, תוכלו להגיש את הכל יחד לוועדה המקומית לתכנון ובנייה ברשות המקומית. תיק בקשה קלאסי כולל טופס בקשה, מפת מדידה, מפת איתור עבודה, תכנית בנייה, חישוב שטחים והוכחת בעלות על הנכס.

בדיקת בקשה להיתר בניה

בשלב ראשון מבוצעת בדיקה אדמיניסטרטיבית על מנת לוודא שהבקשה כוללת את כל המסמכים הנדרשים. כבר בשלב זה צפוי מהנדס הוועדה לבצע הערכה של אגרת הבנייה הכוללת, ועל מבקש הבקשה יהיה לשלם 20% מהאגרה שקבע המהנדס. לאחר אימות שלב זה, מועבר התיק לדיון בוועדה המקומית לתכנון ובנייה.

מתן תשובה למבקש ההיתר

מתן תשובה למבקש ההיתר צריך להתבצע בתוך 90 יום לכל היותר במסלול הרגיל ובתוך 45 יום לכל היותר במסלול המקוצר. תשובת הוועדה יכולה להיות אחת משלוש: א' אישור הבקשה ומתן היתר בניה על פי בקשת המבקש, ב' דחיית הבקשה ומתן זכות להגשת ערעור וג' אישור הבקשה ומתן היתר בתנאים, קרי מתן היתר בכפוף לתנאים שמכתיבה הוועדה.

מימוש ההיתר

לאחר קבלת ההיתר המיוחל, על מבקש ההיתר להשלים מספר מהלכים נוספים כמו תשלום היטל השבחה והיטלים מקומיים שונים שמטילה הרשות המקומית, השלמת מסמכים שביקשה הוועדה, במידה וביקשה, ומכאן ההיתר נכנס לתוקף והמבקש יכול להתחיל את פעולות הבנייה כחוק.

פטור מהיתר בניה אדריכל באתר בניה

מי אמור לנהל את התהליך?

את התהליך של הוצאת היתר בניה אתם יכולים לנהל בעצמכם, אם כי ההמלצה הברורה היא להיעזר באיש מקצוע המתמחה בתחום זה. איש מקצוע מומחה יוכל להבטיח את ההתנהלות החלקה והמהירה של התהליך ללא עיכובים וללא הוצאות מיותרות. כפי שניתן להתרשם מריבוי השלבים בתהליך, תהליך הוצאת היתר בניה יכול להסתבך בכמה וכמה נקודות לאורכו. מסמכים חסרים, מסמכים לא חתומים, תיאור לא מלא של השינויים המבוקשים, הוכחת בעלות שאינה מלאה ועוד שורה של ליקויים שיכולים לעכב מאוד את התהליך ואף לסכן את הסיכוי לקבלת ההיתר.

אין בכך כדי לומר שאתם חייבים לנהל את התהליך בליווי איש מקצוע, אבל אם אתם מרגישים שזה גדול עליכם או שאין לכם את הזמן הנדרש בכדי לטפל בדברים בהקדם ובמהירות, כדאי בהחלט להשקיע בשירות של איש מקצוע ולהבטיח את סיום התהליך כמה שיותר מהר. איש מקצוע כזה גם יוכל אולי לבחון עבורכם את האפשרות לקבלת פטור מהיתר מראש, מה שייתר את הצורך בבקשת היתר מלכתחילה.

התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!