הוצאת היתר בניה לפרגולה

עדיף לבנות נכון! מאשר לבנות פעמיים!

האם אתם בכלל צריכים להוציא היתר בניה לפרגולה? איך אתם יכולים לבדוק את הזכאות שלכם לפטור מהיתר בניה לצורך בניית פרגולה? ואם אינכם זכאים לפטור כזה, מהו התהליך שאתם צריכים לעבור על מנת לקבל את ההיתר המיוחל? בניית פרגולה היא אחת ממשימות הבנייה ועיצוב הבית השכיחות בישראל, ובמקרים רבים כלל לא נדרש היתר בניה לשם הקמתה. יחד עם זאת, במקרים רבים אחרים דווקא כן נדרש היתר כזה ועל כן חשוב שתבצעו את הבדיקות הנדרשות בליווי גורם מקצועי. אם לא עשיתם את הבדיקות האלה וכבר בניתם את הפרגולה, בוודאי תשמחו לשמוע שתוכלו לקבל היתר בדיעבד, אם כי גם לעניין זה תזדקקו לסיועו של איש מקצוע המתמחה בתחום של הוצאת היתר בניה לפרגולה ובכלל.

הוצאת היתר בניה לפרגולה

למה בכלל נדרש היתר בניה לפרגולה?

נושא הבנייה הוא נושא שחייב להיות מפוקח ומבוקר על ידי גורם ממשלתי בעל סמכות, שכן אם לא כך, נוכל מהר מאוד למצוא את עצמנו חיים בתוך ג'ונגל מבני שלא רק יסבול מאסתטיקה קטסטרופלית, אלא גם יוביל לסכנות בטיחותיות בכל פינה. היתרי בניה הוא כלי תכנוני הנתון בידיה של הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, שאחת כזאת אפשר למצוא בכל רשות מקומית בישראל. באמצעות היתרי הבנייה, יכולות הרשויות לשלוט בתחום הבנייה, לוודא שנשמר הסדר הציבורי, שהכל נעשה בצורה בטוחה ועל פי התקנים והקריטריונים הנדרשים ושבסך הכל, אנחנו חיים בעולם יפה ומסודר יפה, וזה נכון גם כשמדובר בהתקנת פרגולות אלומיניום מחיר מעולה .

פטור מהיתר בניה

אישור לפרגולה

ככלל, היתרי בנייה ניתנים בעיקר לבנייה חדשה או לשינויים מבניים שמשפיעים על המרחב החיצוני. אם אתם רוצים להוסיף מחיצת גבס בתוך הבית, אתם לא צריכים היתר בניה. ישנם מקרים נוספים בהם נדרש היתר בניה, כמו שינוי שימוש במבנה או שינוי מבני בקירות תמך פנימיים של מבנה, אבל העיקר הוא בשינויים המשפיעים על המרחב החיצוני וזה יכול להיות החל מפתיחת חלון בקיר, דרך הוספת מרפסת תלויה וכלה בבניית פרגולה בחצר או במרפסת השמש. בכל המקרים הללו, לשינוי המבני ישנה השפעה על המרחב החיצוני ולכן הוא חייב בהיתר בניה.

פטור מהיתר בניה לפרגולה

אחרי שאמרנו את זה, בעקבות רפורמה שגם זכתה לשם רפורמת הפרגולות, הוחלט על ידי ממשלת ישראל כי שר הפנים יהיה רשאי להגדיר שורה של פעולות בנייה ושינויים מבניים שעבורם אין צורך בהוצאת היתר בניה. תקנות התכנון והבנייה כוללות נכון להיום, 9 קטגוריות שבהן מפורטות אותן פעולות שפטורות מהצורך להוציא היתר בניה, ובהן אפשר למצוא גם את הפרגולות. אך האם זה אומר שבכל מקרה אתם פטורים מהצורך בהוצאת היתר בניה לפרגולה? התשובה היא לא. על פי אותו החוק, חוק התכנון והבנייה, לרשויות המקומות נתונה הזכות לעדכן את הוראות שר הפנים ולהתאים אותן אל הצרכים שלהן באמצעות חוקי עזר. כמו כן, גם בתקנות התכנון והבנייה ישנן מגבלות על גודל הפרגולה המותרת ללא היתר. על כן, לפני שאתם רצים לבנות את הפרגולה, חשוב שתבררו מהן אותן מגבלות והאם הפרגולה המתוכננת שלכן חורגת מהן, וכן חשוב לברר הם הרשות המקומית שבתחומה אתם מתגוררים מחילה מגבלות נוספות מעבר לאמור בתקנות, שכן אז יהיה עליכם לעמוד במגבלות אלה ובמקרים מסוימים גם להגיש בקשה להוצאת היתר בניה.

פרגולה

מהם התנאים לקבלת היתר הבניה?

לכאורה, הוספת פרגולה היא פעולה שכיחה מאוד שההשפעה שלה על המרחב החיצוני הוא לא דרמטי. המדובר במבנה מסודר שמיועד למרחבים חיצוניים ושהשימוש בו הוא נרחב. בהתאם לכך, גם אם הפרגולה שלכם משפיעה על המרחב החיצוני עדיין מדובר בהשפעה מינורית ומתקבלת על הדעת, שאינה פוגעת באותו המרחב. בהתאם לכך, סביר להניח שאם אין לכם דרישות חריגות לפרגולה גבוהה מדי, גדולה מדי, צבעונית מדי או אמנותית מדי, תוכלו לקבל את ההיתר המיוחל ללא בעיה. יחד עם זאת, ההחלטה על מתן או דחיית בקשה להיתר נקבעת בהתאם לתכנית האב הרלוונטית לאזור בו אתם מתגוררים. על פי החוק, אין לסטות מתכנית זו ועל כן אם הפרגולה שלכם סוטה מהוראות אותה תכנית, לא תוכלו לקבל היתר הבניה. תוכלו אמנם להגיש בקשה לשינוי תכנית האב, אך מדובר בהליך אחר שזה לא המקום לדון בו.

אחרי שאמרנו את זה, תכניות האב מותאמות לייעוד המבנים הכלולים בהן וברובם המכריע של המקרים אין שום סיבה להוסיף מגבלה על הוספת פרגולות בתכנית אב המתייחס לאזור מגורים ועל כן לא סביר שתתקלו במצב של סטייה מתכנית האב שתמנע מכם את האפשרות של הוצאת היתר בניה לפרגולה.

מהו התהליך של הוצאת ההיתר?

תחילה, פנו לרשות המקומית שבתחומה אתם מתגוררים ובררו האם אתם זכאים לפטור. ייתכן שבבירור קצר כזה תוכלו לסיים את העניין עם פטור מהיתר בידכם. במידה ואתם לא זכאים לפטור, יהיה עליכם לפנות לוועדה המקומית לתכנון ובנייה באותה רשות מקומית ולהגיש בקשה למידע. בקשה זו מיועדת לספק לכם מידע אודות התכניות החלות על המבנה בו אתם מתגוררים ועל האזור בכלל. בהתאם למידע זה יהיה עליכם לגבש בקשה לקבלת היתר בניה באמצעות טופס ייעודי ובצירוף מסמכים שונים כפי שנדרש. במרבית אתרי האינטרנט של הרשויות המקומיות, תוכלו לקבל הדרכות מפורטות לגבי האופן בו עליכם למלא את הבקשה.

לאחר שתמלאו את הבקשה כנדרש ותגישו אותה לוועדה, יהיה עליכם לשלם סך של 20% מתוך אגרת בניה שעליה יחליט המהנדס של הוועדה וזאת כמעין פיקדון שאותו תצטרכו להשלים לכדי סך גובה האגרה במידה שתקבלו את ההיתר, או לקבל את הפיקדון כולו בחזרה במידה ובקשתכם תידחה. הוועדה תבדוק שהבקשה תקינה ותכניס אותה לדיון. בתום הדיון תתקבל החלטה על קבלת או דחיית בקשתכם להיתר והודעה על כך תשלח לכם. בהיבט זה ישנן כמה החלטות אפשריות. הוועדה יכולה להחליט על דחיית הבקשה ואז תוכלו להגיש ערר, היא יכולה לאשר את הבקשה ואז תוכלו להשלים עוד כמה פרטים ולהתחיל בעבודה והיא יכולה להתנות את אישור הבקשה בפעולות שונות שיהיה עליכם לעשות או במגבלות שונות על גודל, צבע וסוג הפרגולה, הכל בהתאם למקרה.

הוצאת היתר בניה לפרגולה

הוצאת היתר בניה לפרגולה, בדיעבד

במידה וכבר בניתם את הפרגולה, ייתכן שאתם נמצאים במצב של חריגת בניה. במקרה כזה, עומדת בפניכם האפשרות להגיש בקשה להיתר בדיעבד. תהליך זה דומה מאוד לתהליך של בקשת היתר בניה מראש, אך הוא מתבצע ביחס למבנה או שינוי מבני שכבר בוצע וגם במקרה הזה, תיבחן הוועדה את הדברים על בסיס שיקולים מקצועיים בלבד, על אף שאתם נמצאים בחריגה.

לבסוף, חשוב לציין את ההמלצה הגורפת להיעזר תמיד באיש מקצוע המתמחה בתחום של היתרי בנייה. ליווי מקצועי יכול לחסוך לכם עיכובים, עוגמת נפש ואפילו הוצאות כספיות מיותרות בגין חוסר ידע שלכם כיצד לנהל נכון את ההליך. התנהלות נכונה לאורך תהליך הבקשה יכולה גם להעלות את ההסתברות לאישור בקשת ההיתר שלכם, ולכן גם במקרה של הוצאת היתר בניה לפרגולה כדאי תמיד להיעזר באיש מקצוע ולא להסתמך על יכולותיכם האישיות, לא משנה עד כמה אתם מאמינים בעצמכם.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב:
073-3748080

צרו קשר ונחזור תוך פחות מ-24 שעות

Picture of המרכז לאדריכלות
המרכז לאדריכלות

המרכז לאדריכלות מתמחה בליווי תהליכים רגולטוריים בענף הבנייה ובכלל זה הוצאת היתר בנייה לווילות ובתים פרטיים, הוצאת היתרי בנייה לתוספות בנייה, הסדרה של חריגות בנייה בדיעבד ולמעשה ניהול כלל ההתקשרות מול הרשויות המקומיות וועדות התכנון והבנייה בכל הקשור להיתרי בנייה.

המרכז לאדריכלות פועל בישראל מזה 10 שנים, במהלכן פיתח המרכז מתודולוגיות עבודה מסודרות מול עשרות רשויות מקומיות בכל רחבי הארץ, ובהן העיריות הגדולות בישראל. למרכז צוות של מומחים המלווים את הלקוח משלב הייעוץ הראשוני, דרך שלב גיבוש הבקשה, הגשת הבקשה וניהול ההתקשרות מול הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ברשות המקומית הרלוונטית וכלה בהגשת ערר על החלטות דחייה מצד הוועדה – כל מה שאתם צריכים בכדי להבטיח שבסופו של דבר יהיה בידיכם היתר הבנייה הנדרש לכם.

מאמרים שאולי יכולים אולי לעניין אותך
היתר בנייה לממד
היתר בנייה לממד

בעידן בו האיום הביטחוני מרחף מעל ישראל באופן תמידי, ממ"דים (מרחבים מוגנים דירתיים) הפכו לחלק בלתי נפרד מהבנייה החדשה במדינה. התפקיד הקריטי של הממ"ד בעיתות

היתר בניה למרפסת
היתר בניה למרפסת

אם אתם שוקלים להוסיף מרפסת לבית שלכם, אין ספק שהדבר יכול לשדרג לכם לחלוטין את המגורים בבית ואת הפן העיצובי הנוגע אליו. יחד עם זאת,

היתר בניה לתמא 38
היתר בניה לתמא 38

תמא 38 היא תכנית מתאר ארצית אשר ממשלת ישראל יזמה. המטרה של התוכנית המדוברת היא לחזק מבנים ישנים מפני רעידות אדמה. מדובר על תוכנית חשובה

בניית בית עם היתר בניה

בניית בית היא אף פעם לא קלה. נדרש מחקר ומאמץ רב כדי להבטיח שהבית עומד בכל התקנים של מחלקת הבנייה המקומית. לכן כדאי שיהיה לך

קבלת היתר בניה סגירת מרפסת

  בייחוד על רקע המציאות הנדל"נית של ימינו, סגירת מרפסת היא עניין משתלם במיוחד. מצד אחד אתה מרחיב את הבית שלך ומעניק לעצמך אופציית דיור

רישום היתר בניה
היתר בניה למחסן

  לא משנה כמה גדול הבית שלנו, תמיד יהיה חסר לנו מקום נוסף לאחסון. בייחוד של דברים שמקומם הטבעי אינו בבית, כמו כלי עבודה, גינון,

התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!