היתר בניה למרפסת

עדיף לבנות נכון! מאשר לבנות פעמיים!

אם אתם שוקלים להוסיף מרפסת לבית שלכם, אין ספק שהדבר יכול לשדרג לכם לחלוטין את המגורים בבית ואת הפן העיצובי הנוגע אליו. יחד עם זאת, חשוב שתדעו כי תהליך הוספת מרפסת לבית הוא תהליך שדורש הרבה מעבר מהיבטים אדריכליים ועיצוביים. תהליך זה ידרוש מכם הוצאת היתר בנייה למרפסת. קבלת היתר בנייה מהווה שלב קריטי שמבטיח כי בניית המרפסת שלכם מאושרת כחוק ועומדת בכל התקנים של הבטיחות. לא מעט אנשים לא מקדישים מספיק תשומת לב לשלב המדובר, אך חשוב להבין שבלי היתר בניה, לא תהיה שום אפשרות להוסיף מרפסת לבית ולכן, כדאי להבין איך מקבלים היתר בניה, מהם התנאים לקבלתו, איזה מסמכים צריך להגיש ומי יכול לעזור לכם לבצע את כל ההליך הזה בצורה הטובה ביותר.

היתר בניה למרפסת

מהו היתר בניה למרפסת?

היתר בניה הוא אישור רשמי שרשויות מקומיות מנפיקות בכדי לאפשר להמשיך בפרויקט בניה או שיפוץ. גם בתהליך הוספת מרפסת לבית, יש צורך בהיתר בניה אשר יבטיח כי המרפסת תעמוד בכל תקנות התכנון והבניה המקומיות, התקנות הבטיחותיות וקודי הבנייה בישראל. הדרישה להיתר הבניה היא לא עניין פורמלי גרידא, אלא, היתר בניה למרפסת מהווה צעד חשוב ביותר בשמירה על תקינות המרפסת שלכם ועל הבטיחות שלכם כאשר אתם שוהים בה.

קבלת היתר בניה למרפסת שלכם למעשה מעידה על כך שהיא עומדת בקריטריונים ובתקנים שנקבעו בחוק, ומעידים כי היא בטוחה, בין היתר הגודל שלה, המיקום, התקינות המבנית ועוד. כאשר מדגימים את העמידה בתקנים, מקבלים את ההיתר.

תהליך קבלת ההיתר היא כרוך בבדיקה של התוכניות האדריכליות על ידי מומחים שיעריכו את התקינות של המבנה ואת הבטיחות שלו. חשוב להבין כי אם לא תגישו בקשה להיתר בניה ועדיין תוסיפו מרפסת לבית שלכם, תדרשו להתמודד עם השלכות משפטיות חמורות וכן, תסכנו בכך כל אדם שישתמש במרפסת שלכם.

מהן דרישות החוק להוספת מרפסת?

הדרישות החוקיות להוספת מרפסת בישראל רלוונטיות בכדי להבטיח את הפונקציונאליות, הבטחות וההשתלבות של המרפסת במבנה קיים. התקנות יכללו מגוון גורמים שונים המצוינים בחוקי התכנון והבנייה, הנחיות עירוניות וכן תקני בנייה. כמובן שההנחיות העירוניות לגבי הוספת מרפסת יכולות להשתנות מרשות מקומית אחת לאחרת ולכן, יש לבדוק מול הרשות המקומית בעיר שבה אתם רוצים להוסיף מרפסת, מהן הדרישות הספציפיות של אותה הרשות.

חוקי התכנון והבנייה קובעים איפה אפשר למקם מרפסת בנכס, מהו שטח המרפסת שניתן להוסיף ועוד. המטרה היא להבטיח שהמרפסת איננה מפירה דרישות של קו בניין או מגבלות צפיפות. תקנות הבנייה יתמקדו בבטיחות ובעמידות של המרפסת והם יכללו מפרטים לחומרים, כושר נשיאת עומסים של המרפסת, גובה המעקות, מרחק בין סורגים ועוד. הקפדה על תקני מכון התקנים הישראלי שמטרתה היא למנוע תאונות היא חובה.

בנוסף לזה, לכל רשות מקומית כאמור עשויות להיות הנחיות משלה הנוגעות לאסתטיקה או לשימור היסטורי שישפיעו על קבלת ההיתר להוספת מרפסת. אלו יכולות להיות הגבלות שימוש בחומרים כאלה ואחרים, צבעים, עיצובים ועוד. המטרה היא להבטיח שהוספת המרפסת תשתלב בצורה הרמונית עם ההקשר האדריכלי הקיים של המבנה.

כיצד תגישו בקשה להיתר בנייה למרפסת?

הגשת בקשה להיתר בנייה למרפסת גובלת בכמה צעדים שונים שהמטרה שלהם היא להבטיח שהפרויקט שלכם עומד בכל התקנות והתקנים הרלוונטיים. לא פעם התהליך יכול להיראות כבירוקרטי וסבוך ולכן, ניתן כיום לבחור בשירותיו של איש מקצוע שיסייע בין היתר גם בהוצאת היתר בניה כגון: קונסטורוקטור או אדריכל.

בשלב הראשון כאמור תוכלו לבחור באיש מקצוע שיעניק לכם ייעוץ ראשוני מאיש מקצוע שמכיר את חוקי הבנייה ובד בבד את תקנות התכנון והבנייה המקומיים. הוא יוכל לסייע לכם לתכנן את הפרויקט בהתאם לכל התקנות ולהגיש את האישורים הרלוונטיים.

בשלב השני יש לאסוף את כל המסמכים הנדרשים עבור הגשת הבקשה להיתר, כאשר לרוב המסמכים צריכים לכלול תוכנית אדריכלית מפורטת של המרפסת שמציגה את המידות שלה, את חומרי הגלם שישתמשו בהם בכדי לבנות אותה, כיצד המרפסת תתחבר למבנה הקיים ועוד.

בשלב הבא יש להגיש את הבקשה ואת המסמכים הנלווים אליה לוועדה המקומית לתכנון ובנייה או לרשות הרישוי, כאשר בחלק מהרשויות ניתן להגיש את המסמכים גם בצורה מקוונת.

בשלב הבא יבחנו את הבקשה שלכם לאור חוקי התכנון והבנייה וכן בהתאם לתקנות הבנייה. מדובר על תהליך שיכול לדרוש כמה שבועות וייתכן שגם תתבקשו לספק עוד מידע שהרשות רוצה או לבצע שינויים בתוכניות בהתאם לדרישות הרשות.

אם אתם שואלים כמה עולה להוציא היתר בניה למרפסת, הרי שבשלב הבא במידה והבקשה שלכם תאושר, תידרשו לשלם את האגרות שחלות לפני קבלת ההיתר, מחיר האגרות ישתנה בהתאם לגודל המרפסת ולמורכבות הפרויקט.

בשלב הסופי לאחר השלמת הבנייה, ייתכן מאוד שתידרש ביקורת של איש מקצוע מטעם הרשות המקומית שמטרתה היא לוודא כי המרפסת נבנתה בהתאם לתוכנית שאושרה וכי היא עומדת בכל התקנות. על ידי ביצוע כלל הצעדים הללו וכן באמצעות עבודה אם אנשי מקצוע רלוונטיים, תוכלו לקבל היתר בניה למרפסת שלכם בצורה קלה ויעילה.

לסיכום, אם אתם רוצים להוסיף מרפסת לבית שלכם, מדובר על צעד מבורך שגם ישדרג את הבית שלכם, גם יאפשר לכם להנות משהייה נעימה במרפסת, גם יעלה את ערך הבית שלכם ועוד. יחד עם זאת, הוצאת היתר בניה הוא שלב קריטי להוספת המרפסת והוא מבטיח שהיא תיבנה בצורה הבטוחה ביותר ותעמוד בכל הדרישות הרלוונטיות.

חשוב שתזכרו שמעבר לעובדה שקבלת היתר בניה למרפסת היא חובה על פי חוק, היא זו שמאפשרת לכם לדעת כי המרפסת שלכם בטוחה לשימוש.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב:
073-3748080

צרו קשר ונחזור תוך פחות מ-24 שעות

Picture of המרכז לאדריכלות
המרכז לאדריכלות

המרכז לאדריכלות מתמחה בליווי תהליכים רגולטוריים בענף הבנייה ובכלל זה הוצאת היתר בנייה לווילות ובתים פרטיים, הוצאת היתרי בנייה לתוספות בנייה, הסדרה של חריגות בנייה בדיעבד ולמעשה ניהול כלל ההתקשרות מול הרשויות המקומיות וועדות התכנון והבנייה בכל הקשור להיתרי בנייה.

המרכז לאדריכלות פועל בישראל מזה 10 שנים, במהלכן פיתח המרכז מתודולוגיות עבודה מסודרות מול עשרות רשויות מקומיות בכל רחבי הארץ, ובהן העיריות הגדולות בישראל. למרכז צוות של מומחים המלווים את הלקוח משלב הייעוץ הראשוני, דרך שלב גיבוש הבקשה, הגשת הבקשה וניהול ההתקשרות מול הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ברשות המקומית הרלוונטית וכלה בהגשת ערר על החלטות דחייה מצד הוועדה – כל מה שאתם צריכים בכדי להבטיח שבסופו של דבר יהיה בידיכם היתר הבנייה הנדרש לכם.

מאמרים שאולי יכולים אולי לעניין אותך
היתר בנייה לממד
היתר בנייה לממד

בעידן בו האיום הביטחוני מרחף מעל ישראל באופן תמידי, ממ"דים (מרחבים מוגנים דירתיים) הפכו לחלק בלתי נפרד מהבנייה החדשה במדינה. התפקיד הקריטי של הממ"ד בעיתות

היתר בניה לתמא 38
היתר בניה לתמא 38

תמא 38 היא תכנית מתאר ארצית אשר ממשלת ישראל יזמה. המטרה של התוכנית המדוברת היא לחזק מבנים ישנים מפני רעידות אדמה. מדובר על תוכנית חשובה

בניית בית עם היתר בניה

בניית בית היא אף פעם לא קלה. נדרש מחקר ומאמץ רב כדי להבטיח שהבית עומד בכל התקנים של מחלקת הבנייה המקומית. לכן כדאי שיהיה לך

קבלת היתר בניה סגירת מרפסת

  בייחוד על רקע המציאות הנדל"נית של ימינו, סגירת מרפסת היא עניין משתלם במיוחד. מצד אחד אתה מרחיב את הבית שלך ומעניק לעצמך אופציית דיור

רישום היתר בניה
היתר בניה למחסן

  לא משנה כמה גדול הבית שלנו, תמיד יהיה חסר לנו מקום נוסף לאחסון. בייחוד של דברים שמקומם הטבעי אינו בבית, כמו כלי עבודה, גינון,

היתר בניה לגדר

    החוק במדינת ישראל, קובע כי כל תוספת בניה מהותית, דורשת קבלת היתר בניה. אם תשברו קיר גבס פנימי בדירה שלכם, אף אחד לא

התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!