תקנות רישוי עסקים הוראות כלליות

עדיף לבנות נכון! מאשר לבנות פעמיים!

תקנות רישוי עסקים הוראות כלליותתקנות רישוי עסקים הוראות כלליות

בישראל קיימים עסקים רבים הנפתחים ומתרחבים כל העת. כיוון שעסקים שונים בארץ מעניקים שירותים שימושיים עבור הציבור הרחב, וכן כמובן מניעים את המשק הכלכלי, מדינת ישראל מעודדת הקמה ופיתוח של בתי עסק למטרות שונות. יחד עם זאת, המדינה מחויבת לשמור על רווחת כלל תושביה, ולכן קיימות תקנות רישוי עסקים הוראות כלליות המחייבות בעלי עסקים לעמוד בהן כדי לקבל רישיון רשמי להפעלת העסק שבבעלותם.

כדי להבין בצורה מקיפה יותר מהן תקנות רישוי עסקים, מה המטרה בהן, כיצד ניתן להוציא רישיון עסק ומה ההליך הכרוך בכך – ריכזנו במאמר הבא את כל הפרטים שצריך לדעת בנוגע לתקנות רישוי עסקים הוראות כלליות והמשמעויות העומדות מאחוריהן.

מהו חוק רישוי עסקים ומהן מטרותיו?

חוק רישוי עסקים נוסד בשנת 1968, ומטרתו להחיל חובות שונים המוטלים על בתי עסק המוקמים ברחבי הארץ. כיוון שמדינת ישראל שמה לנגד עיניה את רווחתם, בריאותם ושלומם של תושביה – ניתן לומר כי לחוק רישוי עסקים יש כמה מטרות מרכזיות:

 • שמירה על איכות הסביבה – מטרה המיושמת ומפוקחת על ידי המשרד לאיכות הסביבה, המונעת מבתי עסק ליצור מפגעים ומטרדים סביבתיים.
 • שמירה על שלום הציבור – מטרה נוספת ומהותית המיושמת ומפוקחת על ידי משטרת ישראל, כאשר היא חותרת לשמירה על ביטחונם של כלל הציבור בבתי עסק כמו מניעת גניבות / שוד / פריצות וכו' לבתי עסק שונים.
 • בטיחות מבנה בית העסק – מטרה זו נועדה להבטיח את קיום הבטיחות של הציבור הרחב המגיע לבתי העסק, כך שבעזרת פיקוח על איכות הבנייה של מבנה בית העסק וקביעת תקנות מחייבות לכך, נשמרת בטיחותם של השוהים במבנה באמצעות הליכי אכיפה ופיקוח של משרד העבודה.
 • מניעת מחלות וסכנות מבעלי חיים ומקורות מים – בכדי לשמור על בטיחות הציבור במהלך ביקורם בבתי עסק שונים, משרד החקלאות קבע תקנות מחייבות עבור בתי עסק שונים בנוגע למניעת סכנה ממשית מבעלי חיים מזיקים במקום, וכן שמירה על איכות מקורות המים בעסק. התקנות קובעות שבעלי עסקים חייבים לבצע הדברה מבוקרת בבית העסק, למנוע זיהומים שונים העלולים לעבור דרך מקורו תהמים הקיימים בעסק.
 • שמירה על בריאות הציבור באמצעות תקנות תברואיים – כדי להחיל תקנות לתנאים תברואיים נאותים, משרד הבריאות קבע תנאים מחייבים עבור בתי עסק המוכרים במקום מוצרי מזון לצריכת קהל הלקוחות המבקר במקום. בדרך הזו ניתן למנוע מחוללי מחלות וזיהומים שונים העלולים לעבור דרך מוצרי מזון, וכך להבטיח את שלום הציבור.
 • מניעת שריפות וסכנות נוספות – על מנת למנוע נזקי שריפות וסכנות נוספת במבנה העסק, בעלי עסקים מחויבים לעמוד בתקנות רישוי עסקים הכוללות בין השאר בדיקה של מפקח בטיחות, והתקנה של אמצעים שונים למניעת שריפות במבנה והבטחת שלום המבקרים בבית העסק.

האם כל בית עסק חייב להוציא רישיון עסק?

תקנות רישוי עסקים הוראות כלליות עוסקות במכלול התנאים בהם בתי עסק חייבים לעמוד, זאת בכדי לקבל את האסמכתא הרשמית להפעלת עסק בצורה חוקית ואיכותית שתשרת בצורה טובה את קהל הלקוחות. כדי להבטיח כי בית עסק עומד בתקנות המחייבות אותו בחוק, ישנם בתי עסק המקבלים רישיון עסק רשמי לאחר הגשת בקשה להקמה של עסק.

באמצעות קבלת רישיון עסק, בתי עסק ברחבי הארץ יכולים להציג מעין הוכחה כי העסק שלהם נקט בכל התהליכים והאמצעים הנדרשים ממנו כדי להבטיח את שלום הציבור, ולהפעיל עסק חוקי ותקני מבחינת כלל הגורמים האחראים לכך. למרות שמדובר על רישיון חשוב ובלתי נפרד, לא כל עסק בארץ חייב להוציא רישיון עסק כדי לפעול בצורה חוקית. חוק רישוי עסקים קובע כי עסקים טעוני רישוי הינם עסקים החייבים להוציא ולהחזיק ברישיון עסק תקף, כאשר צו רישוי עסקים מגדיר את עשר הקבוצות העיקריות המחויבות להוציא רישיון עסק כדי לפעול:

 1. עסקי רוקחות, בריאות וקוסמטיקה
 2. עסקים בתחום הדלק והאנרגיה
 3. בתי עסק בתחום בעלי חיים וחקלאות
 4. בתי אוכל ועסקים בתחום המזון
 5. עסקים המתמחים בתחום הפסולת ומקורות מים
 6. בתי עסק בתחום המסחר
 7. עסקים למטרות פנאי, נופש וספורט
 8. בתי עסק בתחום התעבורה, תחבורה ורכבים
 9. בתי עסק בתחום שירותי האבטחה והשמירה
 10. עסקים בתחום המלאכה, תעשייה וכימיה

סוגי רישיונות לעסקים

בתי העסק המחויבים בהוצאת רישיון עסק הינם שונים ומגוונים, כך שמתן הרישיון המונפק לכל עסק נקבע על פי סוג הרישיון המיועד לכל בעל עסק:

 • רישיון עסק קבוע – זהו רישיון הניתן לעסק באופן קבוע ללא תאריך תפוגה.
 • רישיון עסק זמני – רישיון עסק הניתן לבית עסק באופן זמני בטווח של שנה לפחות, כך שעל העסק לפעול באופן הנדרש כדי להשיג רישיון קבוע.
 • רישיון עסק תקופתי – רישיון המוענק לעסקים לזמן מוגבל של 1-5 שנים, כאשר בתום הזמן על בעל העסק לבצע חידוש רישיון עסק.
 • היתר להפעלת עסק – זהו היתר מיוחד הניתן לבעלי עסקים טרם קבלת רישיון עסק רשמי, כך שיוכלו להפעיל את העסק כחוק למשך זמן שלא יעלה על שנה, עד לקבלת רישיון העסק הקבוע / זמני.

תהליך הוצאת רישיון עסק כרוך בהגשת מסמכים, אישורים ושלבים רבים בירוקרטיים נוספים. לכן כדי לייעל את ההליך, מומלץ להיעזר בחברה מקצועית להוצאת רישוי עסקים.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב:
073-3748080

צרו קשר ונחזור תוך פחות מ-24 שעות

Picture of המרכז לאדריכלות
המרכז לאדריכלות

המרכז לאדריכלות מתמחה בליווי תהליכים רגולטוריים בענף הבנייה ובכלל זה הוצאת היתר בנייה לווילות ובתים פרטיים, הוצאת היתרי בנייה לתוספות בנייה, הסדרה של חריגות בנייה בדיעבד ולמעשה ניהול כלל ההתקשרות מול הרשויות המקומיות וועדות התכנון והבנייה בכל הקשור להיתרי בנייה.

המרכז לאדריכלות פועל בישראל מזה 10 שנים, במהלכן פיתח המרכז מתודולוגיות עבודה מסודרות מול עשרות רשויות מקומיות בכל רחבי הארץ, ובהן העיריות הגדולות בישראל. למרכז צוות של מומחים המלווים את הלקוח משלב הייעוץ הראשוני, דרך שלב גיבוש הבקשה, הגשת הבקשה וניהול ההתקשרות מול הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ברשות המקומית הרלוונטית וכלה בהגשת ערר על החלטות דחייה מצד הוועדה – כל מה שאתם צריכים בכדי להבטיח שבסופו של דבר יהיה בידיכם היתר הבנייה הנדרש לכם.

מאמרים שאולי יכולים אולי לעניין אותך
סטטוס רישוי עסקים
סטטוס רישוי עסקים

סטטוס רישוי עסקים בכל פעם שאתם עוברים ליד עסק עליכם להבין שעל מנת להקים אותו היה על בעל העסק לעבור הליכים בירוקרטיים ארוכים מאוד. בשנת

עסקים טעוני רישוי
עסקים טעוני רישוי

עסקים טעוני רישוי אם אתם עומדים מול פתיחת עסק חדש כדאי שתדעו כמה דברים בנוגע לרישיון עסק. על פי חוק רישוי עסקים, ישנם מספר רב

תקנות רישוי עסקים
תקנות רישוי עסקים

תקנות רישוי עסקים בכדי שיוכל עסק לעבוד באופן חוקי עליו להחזיק ברישיון מתאים. קיימים סוגים שונים של עסקים אשר מכונים טעוני רישוי, עסקים אלו חייבים

חוק רישוי עסקים
חוק רישוי עסקים

חוק רישוי עסקים כל עסק באשר הוא חייב להחזיק ברישיון מתאים, זאת על מנת שיהיה מוכר על ידי הרשויות ויקבל את ההטבות המגיעות לו, כמו

רישוי עסקים
רישוי עסקים

רישוי עסקים עסקים רבים בישראל נמצאים תחת ליקויים שונים אשר החוק אינו מתיר להם לפתוח את העסק שלהם, עם זאת רבים בוחרים להפעיל את העסק

חוק רישוי עסקים התשכ"ח-1968
חוק רישוי עסקים התשכ"ח-1968

חוק רישוי עסקים התשכ"ח-1968 בשנת 1968 נכנס חוק רישוי עסקים על מנת לאפשר למשרד הרישוי שליטה מלאה בכל מה שקורה בתוך לב ליבם של העסקים.

התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!